Диоклецианопол (на гръцки: Διοκλητιανούπολις, на български: Диоклецианопол, „Град на Диоклециан“) е великолепен древен римски град в района на Тракия, днешен град Хисаря в България.
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Още: Как празнуват Коледа във Франция
Неговите впечатляващи останки включват огромните отбранителни стени, които все още стоят близо до оригиналната си височина през по-голямата част от обиколката си.
Има музей на място за многото открити предмети.
Археологически открития показват, че мястото е било обитавано от 6000 години пр.н.е. вероятно поради многото горещи минерални извори в близост. По-късно там се развива тракийско селище и през 5-ти и 4-ти век пр.н.е. се превръща в основен пазарен град, търгуващ с гръцките градове в северната част на Егейско море, както се вижда от набора от намерени вносни монети и керамика.
Още: Не е случайно: Защо котката понякога ляга върху стопанина си
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Знаете ли какво е старото име на Велико Търново?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
През 1 век сл.н.е. Тракия е завладяна от римляните и селището в крайна сметка става римски град и един от трите най-важни града в провинцията. Първоначално се е наричал Августа.
Регионът, в центъра на който е градът, е обявен за имперско владение поне през 135–36 г. сл.н.е. при Адриан, според открит надпис.
Това е бил известен курорт, за който говори фактът, че император Септимий Север го е посетил. През 293 г. тук идва и римският император Диоклециан, несъмнено привлечен от минералните извори, който повишава официалния му статут на град и го преименува. Градските стени с обща дължина 2,3 км са построени в началото на 4 век след готските нашествия.
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Още: Чисти ли се на Бъдни вечер, или не – ето какво казва традицията
Вратица е старото име на кой град?
След падането на Мизийския лимес (Мизийският лимес на латински: Limes Moesiae, е съвременният термин, даден на колекция от римски укрепления между брега на Черно море и Панония) градът запада, докато в края на 6-ти до началото на 7-ми век е разрушен при нашествия на славяни и панонски авари.