Мъжете от село Черешово, Русенска област празнуват на 22 януари единствения за България Дядовден. "Еманципацията" на черешовските мъже е от 50 години и преминава под крилатата фраза "Каквото дядо знае, баба не го знае". Основен организатор на празника е община Сливо поле.
Русенският областен управител Галин Григоров участва в светлия мъжки празник – Дядовден, отхвърлил многогодишното робство под бабин чехъл. В прочувственото си слово към революционно настроените мъже и техните половинки той призова за съхраняване и разпространение на българските традиции. Той пожела на всички здраве и благоденствие, независимо от пол и занятие.
Преди половин век местните зевзеци Дамян Хаджийски и Милчо Станчев се решили на революционната стъпка, докато си пиели кротко и смирено в кръчмата на Бабинден. Сметнали, че не е справедливо жените да ги тормозят сексуално, каквито са поверията, и на женския празник да ги карат да си събуват гащите или да се откупуват с някоя пара. С решителност и непоколебима смелост те извоювали правото на неповторимия си празник. Според ритуала "дядото" се довежда с каручка, теглена от магаре, до центъра на Черешово, където на селската чешма следва ритуално къпане. След банята на селския мегдан се извива кръшно хоро.
Ключов елемент в празника е маратонската издръжливост на пиене, която развързва или завързва езиците. За да проверят ораторските си способности, мъжете трябва да кажат скоропоговорката "Сухо шише се суши на шосе". Юнашко звание се дава на този, който я каже три пъти членоразделно и без грешка.
През последните години е отпаднало наложеното ембарго на Дядовден да участват жени. Така ледовете са разчупени и те са приети с отворени обятия на мъжкия празник.