Разделянето на Европа и Азия на отделни континенти е задача, която се оказва значително по-сложна, отколкото изглежда на пръв поглед. Въпреки че те образуват един непрекъснат земен масив, хората са се опитвали да определят границата между тях в продължение на векове. Това разделение, което съществува главно на хартия, е променяно многократно и е обект на много противоречия. В настоящата статия ще разгледаме как се е формирала тази граница през времето и къде точно се намира днес.
Историята на проблема
Древните гърци
Оригиналното разделение на континентите датира от древните гръцки моряци. Те са нарекли континентите Европа и Азия, като разделителната линия е минавала през сложен вододел от Егейско към Азовско море. Гърците възприемали земната маса като едно цяло с минимални културни или политически различия. Тройната система на Херодот разделяла стария свят на три части: Европа, Африка и Азия. Въпреки това, дори и след Херодот, границата между Европа и Азия оставала неясна. Анаксимандър например поставял границата покрай река Риони в днешна Грузия, докато през 4-ти век пр.н.е. се появила версията с граница покрай град Танаис (днешната река Дон).
Колко на брой са континентите в света
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Средните векове
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
През Средните векове до 18-ти век, традиционното разделяне на Евразия на два континента следвало идеята на египетския географ Птолемей. Тази граница минавала през Черноморските проливи, Черно море, Азовско море и река Дон. Това разделение оставало общоприето до времето на съвременната епоха.
Кой начертава съвременната граница?
Днешната граница между Европа и Азия е очертана от шведския учен Страленберг. Той предложил границата да следва планината Урал, река Емба, северното крайбрежие на Каспийско море и Кумо-Маничката падина. Тази линия разделя Русия на европейска и азиатска част, като в европейската част живеят 75% от населението на страната.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Къде е днес границата между Азия и Европа?
Днес границата между Европа и Азия минава през следните обекти от север на юг:
- източното подножие на Урал и долината Мугоджар
- река Емба
- северозападното крайбрежие на Каспийско море
- устието на река Кума
- Кумо-маничката падина
- долното течение на река Дон
- югоизточното крайбрежие на Азовско море
- Керченски проток
- Босфора и Дарданелите
- Егейско море
Тази граница е призната от ООН и Международния географски съюз и е представена в повечето съвременни картографски атласи. Според това разделение, Грузия и Азербайджан би трябвало да са в Азия, но често се считат за част от съвременна Европа. Истанбул, най-големият трансконтинентален град, е разположен от двете страни на Босфора.
Кой е най-говоримият език в Европа?
Обелиски и паметници на границата на Европа и Азия
Северната част на Урал
Най-старият знак, маркиращ границата между двата континента, се намира в северната част на Урал, близо до село Кедровка. Това е малък параклис, построен през 1868 г.
Первоуралск
Най-големият паметник е в Первоуралск, Свердловска област, където през 2008 г. е поставен 25-метров гранитен обелиск.
Истанбул
В Истанбул, символ на границата между Европа и Азия, има само малък жълт надпис с думите „Добре дошли в Европа/Азия!“.
Границата между Европа и Азия е един от най-сложните и променливи географски въпроси в историята. Тя е продукт на културни, политически и исторически фактори, които продължават да влияят на нашето разбиране за континентите.