На 6 май църквата почита Свети Георги – единствен светец, наречен Победоносец, храбър войн, защитник на слабите и онеправданите, идеал за бойна доблест и себеотрицание, за чиито дела и приживе, и след смъртта му се носят легенди.
Макар да е небесен предводител на християните срещу исляма, почитан и от източноправославни, и от западноправославни християни, покровител на десетки държави, сред които както такива на Стария континент и Балканите, така и на далечни континенти - Америка, родината на светеца била в Мала Азия и именно там и в Палестина започва преклонението пред Свети Георги, издигнал се в римската армия и любимец на император Диоклетиан. Дали това означава пак там – някъде отвъд океана, че са положени мощите на Свети Георги?
Мощите на Свети Георги къде се намират днес?
Естествено липсват категорични доказателства за живота, делата, смъртта на светеца, но разпространеното твърдение е, че е измъчван и обезглавен при преследването на християните от Диоклециан, защото не се отрекъл от християнството, макар да е бил императорски любимец по-рано и издигнал се в римските войски.
Гергьовден 2024 - какво трябва и какво НЕ трябва да се прави
Мощите му са отнесени в Лида, в римската провинция Палестина, тоест в родината на майка му, (днес Лод, Израел), а след издигането на църква там в негова памет и на негово име, мощите са преместени в нея. Днес тази гробница в храма „Свети Георги“ на Йерусалимската православна църква в Лод, не е единственото място, където може да се поклоните пред тленните останки на светеца, чиито празник е Ден на Българската армия от самото ѝ създаване.
Частици от мощите според различни сведения се съхраняват в няколко църкви по света. Частички от мощите, съхранявани в Нигрита, Гърция, бяха посрещнати с преклонение, вяра и надежда от християнския свят у нас през 2023 година преди Гергьовден, когато с благословията на българския патриарх Неофит, Софийската епархия приюти за кратко частица от дясната ръка на Свети великомъченик Георги Победоносец. Вярващите можеха да се поклонят на мощите в продължение на два дни в църквата „Света София“, а след това и в православни храмове в Горни Лозен, Гигинци, Брезник и Перник.
На кои държави е покровител Свети Георги?
Легенда разказва за ръката на Свети Георги и как тя се озовава в Гърция, където светецът също е почитан като закрилник и пазител на Христовата вяра и като покровител на страната. Доколко легендата е истина остава загадка, но е известно, че храмът в Гърция, в който се съхраняват частици от десницата на светеца е с 500-годишна история, специално построен е в негова чест и е забележителен пример за храмова архитектура. В този храм са открити мощите на Свети Трифон и Свети Пантелеймон в олтара с бележка, по време на реконструкция на светата трапеза през 2006 година. Храмът, пазител на мощите на светиите, е обявен за паметник на културата през 1990 година.
Проучванията относно живота, делата на светеца и къде се намират мощите на Свети Георги продължават, като търсещите истината се позовават на южнославянската ръкописна традиция и публикуват в книга текстовете с надежда те да предизвикат научен интерес и да подпомогнат бъдещи нови изследвания и открития по темата. Докато обаче не бъде доказано друго, християните вярват, че именно в Израел и в Гърция могат да се поклонят пред мощите на Свети Георги.