На територията на България има многобройни манастири от различни исторически периоди. Знаете ли кой е най-старият от тях?
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Чирпанският (Златноливаденският) манастир “Свети Атанасий” се смята за най-стар не само в България, но и в цяла Европа.
Чирпанският манастир “Свети Атанасий”
Разположен е на хълм на брега на Стара река, близо до село Златна ливада, на 14 км от град Чирпан и на 53 км южно от град Стара Загора. До манастира се стига лесно от село Златна ливада. През 2004 г. в района се провежда научна експедиция, която обявява, че Чирпанският манастир е най-старият действащ манастир в Европа, основан от Свети Атанасий.
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Кой е Свети Атанасий?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Светецът е известен с името Атанасий I Велики или патриарх Александрийски. Той е египетски духовник и богослов, патриарх на Александрия. Почитан е като светец от всички християни, защото е сред най-видните радетели за чистотата на вярата. Част от живота му е свързан със земите на днешна България. През 343-344 г. Свети Атанасий пристига по нашите земи по повод провеждането на Втория Вселенски събор, наречен Сердикийски, в Сердика (днес София).
Знаете ли кой е най-старият манастир в България?
По пътя си на връщане към Египет, Атанасий отсяда в римска крепост в района на Берое (днес Стара Загора) и пренощува в пещера, разположена близо до днешния манастир. Свети Атанасий е известен с ревностната си защита за чистотата на православната вяра и борбата си срещу разпространената арианска ерес. По онези времена племената в Мизия и Тракия са подложени на силен натиск от арианите.
История на манастира
До пещерата имало и извор, от който Атанасий пил вода. Тръгвайки си, благословил водата. Следващата година отново се върнал и основал християнско средище, което постепенно се превърнало в манастир. 344 г. се смята за годината на началото на обителта.
Манастирът е многократно разрушаван и строен отново. Открити са археологически доказателства за неговото съществуване през Късната античност и Средновековието.
Според преданието в него са намирали убежище Васил Левски и други видни революционери.
В периода на социалистическия режим манастирът е превърнат в овчарник от местното ТКЗС, но по-късно е възстановен отново като монашеска обител. През 80-те години на 20-ти век Людмила Живкова подкрепя построяването на нова и модерна сграда в манастира.
Кой е най-големият манастир в България?
Манастирът днес
Чирпанският девически манастир е действащ. Манастирският комплекс включва църква (възстановена през 1961 г.), пещера-постница и аязмо с лечебна вода, стари сгради от 1840 г., нови крила, построени през 1979 г.
Особено ценна е египетската икона на св. Атанасий, подарена по време на посещението на Александрийския патриарх ПетросVI през 2003 г. Интерес представлява иконата на св. Петка, поставена над олтара.
Легендата разказва, че при едно от многобройните възкресявания на манастира през османско робство в района е построен и параклис на св. Петка, по-късно разрушен. В Чирпанския манастир се съхранява препис от Реймското евангелие, подарено на манастира от наши художници.
Скривалището на Васил Левски е сред монашеските килии, а Стара река дели пещерата-постница от обителта. Вярва се, че водите от аязмото лекуват заболявание, подобряват зрението, действат очистително на вътрешните органи.