Много българи погрешно считат, че град Малък Самоков е разположен някъде близо до познатия ни Самоков. Мнозина са и тези, които изобщо не подозират за съществуването на това градче, разположено близо до границата ни в пределите на друга държава – Турция. Малък Самоков е град в южната ни съседка, разположен на 300 метра надморска височина в регион Мармара, вилает Лозенград. Пред името Самоков е прибавено „Малък“ именно за да не се бърка с българския град, носещ същото име, разположен в област София, Югозападна България.
Още: Известната торта три шоколада, за да изненадате гостите си по празниците
Още: Какви са зодиите по китайския хороскоп и как да разбираме нашата
Произход и значение на името на Малък Самоков
Етимологията на името на малкото турско градче с население около 3400 души е свързана с думите „сам“ и „кова“. Тези две думи са дали името на града, поради факта, че в Самоков е имало предприятие за изчукване на добито желязо на пръти. Добивът на желязо е бил основен източник на доходи за самоковци, откъдето произхожда и името на града. На други езици името е звучало така: на турски: Demirköy, Демиркьой; на гръцки: Σαμάκοβο.
Столицата на Турция е преместена от Истанбул в Анкара
Още: Има ли разлика в дължината на двата крака?
Още: Какво ще ни донесе змията по китайския хороскоп през новата година
Макар да е малък град със скромен брой население, градът е общински и административен център на околия Малък Самоков. Разстоянието от Одрин до Малък Самоков е само около 100 км. по права линия и около 150 км. с автомобил, което е сравнително късо разстояние, като се има предвид голямата по площ територия на южната ни съседка Турция. Градът е близко и до българската граница, и до Черно море и е разположен в Странджа планина на 300 метра надморска височина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зимно слънцестоене и славянски традиции: Кога се пада и как се е празнувало в миналото?
Кратка съвременна история на град Малък Самоков
В 19 век градът е бил малко българско градче, чиито жители се изхранвали благодарение на железодобивна индустрия, за което свидетелстват и имената на града – Самоков и Демиркьой – желязно село. В края на 19 век, повлиян от елинизма, Малък Самоков добива гръцки облик. Населението е било също предимно гръцко и българско с превес на гръцкото. Гърците се изселват обаче от Малък Самоков в Гърция през 20-те години на 20 век.
Колко българи живеят в Турция?
Още: Мъфини с шоколад, с които ще си оближете пръстите
Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво
Днес градът е известен не само като общински център, но и със забележителностите си, сред които се отличават особено ярко и привличат туристи тракийските долмени в околностите му и пещерата Дупница.
Инфраструктурата е в добро състояние, а градчето прилича на българските градове от селски тип по своите малки постройки и къщи и липсата на високи жилищни сгради.
Географските координати на Малък Самоков са: ширина: 41.823, дължина: 27.7623, площта на градчето е 87.676 дка, 876,76 км².