Ако представата ви за пълноценна почивка, свежо и запомнящо се изживяване през лятната отпуска включва не многозвезден хотел, луксозна вила или яхта, а невероятното усещане да заспивате и да се събуждате под звездите в палатка под съпровода на птичи песни и аромата на тревите и билките, то следва да знаете на кои места е разрешено лагеруването и какви правила за безопасност и поведение следва да спазвате.
Витоша е най-близката планина до столицата ни, което означава, че за столичани Витоша е място за отдих, туризъм, спорт, бягство от сивия делник. Отпуската, прекарана на палатка, ще ви помогне да се слеете с природата и да се насладите на преживяване, което е несравнимо с нищо друго. За да се насладите на ваканцията си и лагеруването, следва да знаете къде е възможно да разпънете палатката си на Витоша.
Как правилно да изберем най-подходящата палатка и тента за къмпинг?
Палатка на Витоша – къде?
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
Мечтаете ли да се насладите на природен парк Витоша – райско кътче, територия, обявена за защитена, в което се намират и 2 резервата – биосферните резервати „Бистришко бранище“ и „Торфено бранище“? Паркът е гостоприемен и има зона, подходяща и разрешена за лагеруване, като обаче имайте предвид, че в по-голямата част от годината – от ранна пролет до късна есен паленето на огън е забравено с цел превантивни мерки против горски пожари. Това включва периода от 1 април до края на ноември. Горските пожари са стихия, способна да унищожи защитени и редки видове, както и големи територии гори, поради което следва да сте особено внимателни като цяло не само за съблюдаването на правилата и да не палите огън, но и да внимавате с кибрита за цигарата си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?
Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Поставянето на палатки и лагеруването на Витоша е разрешено в рамките на природен парк Витоша по поречието на р. Струма между селата Боснек и Чуйпетлово, по р. Куртова – от пътя за с. Плана до горна граница на гората и по туристическата пътека от местността Шумнатица до р. Добри дол. Имайте предвид и следната важна информация – не може да разположите палатка за повече от 3 дни на едно и също място. Ако се каните да лагерувате по-дълго, подгответе се да се преместите, за да спазите правилата за лагеруване на мястото.
Защо да изберете палатка на Витоша за своето лагеруване?
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Със своята близост до София и Перник, с неподправената си красота, дивната си природа, редките растителни видове, идеалните условия на зимни спортове и туризъм, Витоша е естествен избор за почивка през всички сезони и идеално място да се насладите на различен тип отдих – на лагеруването и магията му, на усещането да си част от величието на планината. Палатка на Витоша е чудесен избор за лагеруването ви, тъй като може да се насладите на редица местности и природни забележителности. Препоръчваме ви да посетите Алекови водопади, Боянски водопад, Боянското езеро, пещера Духлата. Над 270 кв.км. красота ви очакват, за да се слеете с нея, да създадете спомени, които си заслужават да бъдат споделени, и да прекарате време сред природата, наслаждавайки се на гледки, създадени за съпреживяване.
Къде не е позволено да опънете палатка на Витоша?
Извън посочените разрешени места, което описахме по-горе, нямате право да къмпингувате на други места в планината. Глобата е солидна – до 5000 лв. за несъобразяване с местата, разрешени за лагеруване. Не се препоръчва и спане само в спален чувал. Подобно преживяване не е забранено, но е опасно поради спонтанно променящите се климатични условия в планината и наличието на диви животни. Ако пък палатката е твърде смело изживяване за вас и предпочитате по-различно настаняване, то изберете някои от хижите или заслоните, които са позиционирани в планината.