Николай Хайтов е сред най-популярните съвременни писатели, автор на разнообразни по жанр и тематика художествени и публицистични творби. Свързваме го с родопския край и родопчаните, на които посвещава едни от най-емблематичните си творби. И това не е случайно.
Знаете ли къде е роден Николай Хайтов?
В село Яврово, Пловдивско.
Николай Хайтов е роден на 15 септември 1919 г. в бедно семейство. Завършва прогимназия в родното си село, но вместо да продължи гимназиалното си образование, работи като чирак в магазин за брашно, келнер в кръчма, камериер и общ работник в железопътните кариери край пловдивското село Крумово. През 1938 г. завършва гимназия в Асеновград, а по-късно - Лесотехнически институт в София.
От 1951 г. работи като инженер-лесовъд в Радуилския участък на стопанство “Боровец”, Самоковско. Разрешава на местното население да използва падналите дървета в гората, с което нарушава партийните догми. Осъден е на 8 години строг тъмничен затвор и дисциплинарно е уволнен от Министерството на горите. По-късно присъдата е отменена, но остава безработен. Принуждава се да пише очерци, където бързо впечатлява с литературния си талант.
Първият му очерк е публикуван през 1954 г. в списание “Септември”. Пише и за други издания. Става главен редактор на сп. “Родопи”. Две години е секретар на Съюза на българските писатели, а от 1993 до 1999 г. - негов председател. .
По негов сценарий е създаден един от най-популярните и успешни български сериали “Капитан Петко Войвода”. Сред най-известните му книги са “Шумки от габър”, “Диви разкази”, “Бодливата роза”, “Гробът на Левски”. Умира през 2002 г.
Село Яврово
Село Яврово се намира в Родопите, община Куклен, област Пловдив, на 11 км от Асеновград. От 1966 до 1979 г. носи името Яворово. Селото е разположено амфитеатрално и при ясно време от него се открива гледка към Тракийската низина, Средна гора и Стара планина. Вижда се и връх Ботев. Според последното преброяване днес населението на селото наброява 67 души.
Още: Осъдиха Калин Терзийски за вулгарна обида към Хайтов и Радичков във връзка с Тодор Живков
Селото съществува още по времето на византийското владичество. За първи път се споменава като местност в Устава на Бачковския манастир от 1083 г. под името “Аврово”. Според местните името произлиза от древноримската богиня на зората Аврора, а впоследствие се променя в Яврово.
Селото е център на съзаклятие за свалянето на Стефан Стамболов. В съзаклятието участва дори дядото на Хайтов - Петко. Родът на големия български писател води началото си някъде около 1719 г., когато е живял неговият родоначалник - Чилику. Той е бил лозар, а по-късно става мухтар - т.е. кмет.
Днес къщата на Николай Хайтов е запазена почти в автентичния си вид.
В село Яврово е роден и големият български карикатурист Борис Димовски.
Още: 101 години от рождението на Николай Хайтов
Някои от най-емблематичните цитати на Николай Хайтов
- ”Раждането го не зная как е, ала жененето беше мъчно.” (Сватба)
- “Крила имат само тия, дето сърце им иска да лети”.
- “Левски е еманация на българщината в най-висшата й форма”.
- “Българинът има нещо общо с лисицата: точно когато я мислиш за умряла, тя хукне. Много пъти това ни е спасявало, дано и този път да ни спаси от нашите и чуждите гробари, които са се хванали вече за лопатите. Нацията ни сега е в безпътица, но не е безпътна." (интервю от 1993 г.)
- “В женското още от дете жената си я има. Дали е под миглите, или под ноктите, ала си я има, докато с мъжете не е същото. Един мъж, дето си няма брада, за да прежули една женска буза – не е никакъв мъж”. (Дервишово семе)
- “В такова време ти се ще да имаш две сърца — едно за чест, друго за мерак, — а то, опустялото — едно: разсечи го, разкъсай го — пак едно!”
- “Eдно е да ти се иска, друго е да можеш, а пък трето и четвърто — да го направиш”. (Мъжки времена)
Горското в Хвойна вече носи името на Николай Хайтов