Чували ли сте за мост “Първа пушка”?
Още: Ето за какво всъщност служи непухкавата част от кърпите
Още: Знаете ли кое е родното място на Виктор Юго?
Това е Калъчевият мост, който се намира в Копривщица, известен с това, че именно тук на 20 април 1876 г. гръмва първата пушка, с която се поставя началото на Априлското въстание.
Началото на Априлската епопея
На 14 април 1876 г. в местността Оборище се свиква Общо събрание, на което се определя датата за избухване на въстанието - 1-ви май. Поради предателството на Ненко Терзийски планът е разкрит. На 19 април от Пловдив пристигат заптиета в Копривщица, за да арестуват водачите на въстанието. При опит да бъде заловен Каблешков, местните четници нападат заптиетата с оръжие. В малкото градче е установена революционна власт. Тодор Каблешков пише прословутото “Кърваво писмо”, подписано с кръвта на първото убито заптие. В него уведомява апостолите в Панагюрище, че въстанието е започнало.
"…Сега, когато ви пиша това писмо, знамето се развява пред конака, пушките гърмят, придружени от ека на черковните камбани, и юнаците се целуват един други по улиците!… Ако вие, братия, сте били истински патриоти и апостоли на свободата, то последвайте нашия пример и в Панагюрище…”
Писмото е занесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминава 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище младият четник издъхва от изтощение.
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
145 години от Априлското въстание
Калъчевият мост
Мостът се нарича Калъчев на името на дарителя си Хаджи Найден Калъчев, с чиито средства е построен през 1813 г. Тук на 20 април 1876 г. въстаникът Георги Тиханек убива заптието Кара Хюсеин, с чиято кръв Тодор Каблешков пише “Кървавото писмо”. С това се поставя началото на Априлското въстание, откъдето идва и другото име на моста “Първа пушка”. Мостът е висок и сводест, изграден от грубо дялани камъни. 100 години след построяването му, е реставриран от правнука на създателя му.
Кой е Георги Тиханек?
Трябва да отдадем заслуженото на човека, който дава първия изстрел срещу поробителите и поставя символично началото на Априлското въстание. Това е видният копривщенски абаджия Георги Тиханек. Макар да е “имотен” за времето, той е известен в град Копривщица като скромен и честен патриот. В неговия дюкян се шият голяма част от униформите на въстаниците.
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
След обявяване на въстанието от Тодор Каблешков, въстаниците се разделят на две групи. Каблешков гласува доверие на Тиханек, като му възлага да ръководи едната група, начело на другата е самият председател на революционния комитет. Групата на Тиханек се спуска край Бяла река, където на Калъчевия мост среща турското заптие Кара Хюсеин, известен в района със своята жестокост. Младият четник без колебание се прицелва, гръмва първата пушка и убива заптието.
Историкът Димитър Страшимиров пише “Човекът на миналото и хората на бъдещето се спогледват, настръхнали за борба. Това е първата среща на въоръженото въстание в 1876 с вековния враг…”
Знаете ли в кой град избухва Априлското въстание?
Никола Беловеждов пише в своите спомени “Първата пушка не отиде напразно - говориха си отпосле юнаците, значи, че и нашето въстание не отиде напразно”.
По време на самото въстание Георги Тиханек оглавява тайната комитетска полиция, няколко пъти пътува до Панагюрище и Пловдив с важни поръчения. Именно той е сред тези, които пречат на Черньо Керемедчийски, изпратен от чорбаджиите, да извърши предателство.
След потушаване на въстанието, Тиханек е арестуван и отведен в Пловдив. Изправен е пред съда и осъден на вечно заточение в Диарбекир. Прекарва там 4 години при много тежки условия. Една година след Освобождението близките му го очакват, но той не се завръща у дома. Турските власти в Диарбекир не съобщават на затворниците, че вече са свободни. Освободени са едва през 1880 г. Тогава Тиханек пише писмо върху разкъсана риза до руското консулство в Египет. След няколко месеца е освободен и с големи мъки стига до Цариград, оттам след дълги премеждия се завръща в родната Копривщица
Умира през 1915 г. като скромен гражданин. А неговият първи изстрел остава в паметта на славната Априлска епопея.