Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Крокодилът на Байрон и ексхумирани стихове - най-интересните факти за римите в Световния ден на поезията

21 март 2023, 10:52 часа

На 21 март се отбелязва Световния ден на поезията. По инициатива на ЮНЕСКО той се отбелязва от 1999 г. Неговата цел е да привлече, колкото се може повече хора към поезията и да даде възможност на талантите да се разкрият. Ето някои интересни факти за поезията, събрани от Actualno.com.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

1. Най-древната поезия е създадена в ХХIII пр.н.е. от Енхедуанна, означаващо „повелителка, принадлежаща на Ану“ или „висша жрица, принадлежаща на Ану“ (Ану – небето, небесата, рая). Тя е била акадска жрица на Луната или Нанна в Ур и е смятана от изследователите в литературата и историята като най-ранния писател или автор, известен по име. Нейните неозаглавени събрани религиозни работи често са наричани Химни към Инана, Химни на Енхедуана към Инана или само Химни на Енхедуана, като представляват най-старите примери за литература в писмената история. Те са и първите, които използват първоличен изказ в наратива.

2. Китайският император Циенлун, управлявал през XVIII век е издавал смъртни присъди за тъжна поезия. За тъжни той определял стиховете, които възхвалявали времена, в които са управлявали предишни императори. 

3. Най-цитираният поет е Уилям Шекспир. По брой цитирания го надминава само Библията.

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

4. Кубинският поет Хулиан дел Касал умира от смях, макар творчеството му да е предимно песимистично. Поетът вечерял с приятели и един от тях разказал виц. Касал започнал да се смее неконтролирано, което предизвикало разкъсване на аортата и неговата смърт.

5. Английският поет Данте Росети оставил в ковчега на съпругата си непубликуваните си поеми. Няколко години по-късно му предложили да издаде книга, но поетът не успял да възстанови по памет стиховете си. Тогава ексхумирали тялото на жена му, а поемите били публикувани.  

6. По време на погребението на самотни хора в Амстердам се четат стихове. Изпращането се организира от общината. Тя наема поет, който създава стихове в чест на починалия.

7. До 5-годишна възраст австрийският поет Райнер Мария Рилке бил обличан в момичешки дрехи. Той се родил в семейство, където преди него е починала дъщеря. Затова две от шестте му имена са женски. Майка му го обличала с рокли и играла с него, като с момиченце. 

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

8. Поетът Шилер черпел вдъхновение от мириса на гнили ябълки. На бюрото в кабинета му винаги имало чиния с развалените плодове.

9. Метрофобия — е страх от поезия. Хората, страдащи от нея се боят да не изглеждат глупаво при опита да разберат смисъла на стиховете.

10. По знаменитото стихотворение на Ал. Пушкин "Я помню чудное мгновенье...", посветено на Ана Керн, е написана музика от композитора Михаил Глинка, който посвещава произведението си на дъщерята на Ана - Екатерина Керн. 

11. Поетът Байрон много обичал животните. От малък той искал да има домашен любимец. По време на образованието си, живеейки в общежитие имало разписани строги правила срещу гледането на куче или котка в стаите. Тогава той взел мече, тъй като правилника не била отбелязана забрана за мечки. През целия си живот Байрон гледал животни - лисица, крокодил, както и птици - чапла, орел и жерав.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес