Различният цвят на очите или хетерохромията отдавна привличат със своята необичайност. Някои приемат котката с различни очи за особено мистична, други обичат своите домашни любимци именно заради тази тяхната особеност. И все пак хетерохромията често се смята за белег на дявола в различните вярвания. Още в миналото някои хора се опитвали да избягват такива животни, а в древни времена, дори можели да се отърват от такива котенца, за да предпазят къщата от тъмни сили.
Котка с различни очи – характеристики и причини
Причината за различни цветове на очите при котките е свързана с хетерохромия, вродена или придобита аномалия, причинена от неизправност в производството на оцветяващия пигмент (меланин). Ако животното има различен нюанс на очите от първите месеци от живота, това не е опасно. Понякога, дори е предписано в стандарта на породата. И, така ако цветът на едното око започне да се променя в зряла възраст, това е повод да се консултирате с ветеринарен офталмолог. Ето и кои котки с различни очи цветове се приема за вариант в нормата и за кои това е патология.
Какво влияе на цвета на очите при котките
Цветът на очите при котките е свързан с количеството оцветяващ пигмент (меланин) в ириса. Меланинът започва да се произвежда в плода на втората седмица от датата на предложеното чифтосване и се доставя до космените фоликули и ириса, определяйки бъдещия цвят на козината и очите много преди раждането на котето.
Количеството оцветяващ пигмент се определя от наследствеността и възрастта на животното. При новородените котенца концентрацията му все още е слаба, така че при раждане очите ще са сиви или мътно сини. До третата седмица от живота ирисът ще започне да придобива цвета, наследен от родителската двойка.
Ако има много пигмент, котките ще се раждат с медни или кафяви очи. Ако е малко по-малко - със зелено. И ако има много малко - сиво или синьо, то понякога в процеса на производство на меланин възниква неуспех, котето се ражда с хетерохромия - очи с различен цвят едно от друго.
Най-често очите стават многоцветни до 3-6-месечна възраст. Въпреки това, в някои случаи те продължават да се променят под влияние на свързани с възрастта промени или хормонални смущения.
Факт е, че при чистокръвните котки цветът на очите често се свързва с цвета. Например, котки със зелени очи най-често са черни, с костенурков цвят, сини или люлякови, а кафявите очи при котките са характерни за таби цвят, златисто - опушено, синьо - бяло. Ако цветът на очите се отнася до породообразуващи черти, той ще е включен в стандарта на породата.
Цветът на очите зависи ли от зрителната острота?
Смята се, че цветът на очите не е свързан със зрителната острота. Въпреки това котките със сини или различни очи може да са по-малко способни да се ориентират в тъмното.
Експертите приписват тази характеристика на концентрацията на луминесцентен пигмент, който отразява слабата светлина. Котките с хетерохромия и сини очи имат по-малко от него. Следователно животните трябва да се съсредоточат не толкова върху зрението, колкото върху другите сетива. Например слух или вибриси (мустаци).