Мозъкът обработва информация със скорост, на която може да завиди дори пилот от Формула 1. Усилената му дейност се нуждае от енергия, а тя се доставя чрез храната. Значително е разнообразието на храни, полезни за мозъка, като сред тях са както източници на протеин като яйцата, веган вкусотии като боровинките, ароматни изкушения като чаша кафе, малки сладости като шоколада, така и продукти от животински произход, сред които с особени ползи се отличава рибата. Коя риба се смята, че най-добра за нашия мозък и какво е въздействието ѝ върху него?
Защо рибата е полезна за мозъка?
Непълноценното меню, неправилният избор на хранителни продукти, които поднасяме на масата си, могат да повлияят отрицателно на мозъчните функции и да доведат до умора, липса на концентрация, влошаване на паметта и заболявания като Алцхамер и деменция. Изследванията за връзката между диета, богата на мазна риба, и подобрената когнитивна функция вълнуват учените от незапомнени времена и датират от десетилетия. Едно от последните изследвания по темата, фокусирано върху ефектите върху мозъка от консумацията на риба, установи, че ползите включват не само подобрения на когнитивната функция, но и защитно въздействие върху обема и мозъчната структура. Редовната консумация на риба и морски дарове се оказва, че редуцира риска от развитие на болестта на Алцхаймер и до известна степен предпазва от деменция. Изследванията сочат и че благотворното въздействие на рибата и рибните продукти върху функциите на мозъка се дължи омега-3 мастните киселини, които някои риби съдържат, поради което лекарите сочат рибата като храна за мозъка и препоръчват нейната редовна консумация.
Още: Бързо и полезно: 3 лесни начина за приготвяне на сьомга
Ако ограничавате рибата в менюто си, тъй като се притеснявате от съдържанието на живак в нея, бързаме да ви успокоим, че и в тази връзка са правени много изследвания, които красноречиво сочат, че дори страстните любители на рибата, които не сядат на трапезата без нея, нямат толкова високи нива на живак в телата си, че да представлява той какъвто и да е риск, така че може да хапвате толкова риба, колкото желаете, за да се радвате на добро мозъчно здраве. Тази констатация обаче важи за здрав възрастен. Малките деца, възрастните хора и бременните жени следва да не консумират повече от 2 пъти седмично риба, тъй като остават извън обхвата на изследването и не е известно може ли да прекалят с вкусните морски дарове до степен, застрашаваща здравето им, както и как влияе живакът на крехкия детски организъм и на плода на бременните дами. Предложете на децата и бременните жени риба, която има кратък живот, поради което и нивата на натрупан живак, който на свой ред приемаме, консумирайки рибата, са много по-ниски. Отличен избор в това отношение са риба тон, сьомга, океански костур, както и морски дарове като скариди.
Коя риба се смята, че най-добра за нашия мозък и защо?
Ако трябва да изберем една-единствена риба като отговор на въпроса коя риба се смята, че най-добра за нашия мозък, за да я поднасяме по-често на трапезата си, то безспорно първенството е за сьомгата, която, както разбрахме, не съдържа и опасни нива на живак, което я прави подходяща и за бременните жени, и за децата. Има още една причина да поднесете сьомга на бременна дама – тя не само не застрашава плода, консумирана в разумни количества, но и подпомага развитието на зрението и нервите на бебето по време на бременността.
Ползите, които сьомгата доставя на мозъка, са свързани с това, че е мазна риба с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, критични за развитието и функционирането на мозъка и ценни за здравето на сърцето и съдовете. Сьомгата е и отличен антидепресант,както и ценен източни на витамини и минерали, грижи се за здравето на сърцето исъдовете и има превантивно действие срещу ставни заболявания като артрит. Консумацията на сьомга е вкусен начин да държите далеч диабета и възпалителните процеси в тялото. Единствен недостатък е, че вероятно ще ви омръзне да консумирате една и съща риба. Сьомгата, за щастие, не е единствената риба, доставяща на тялото незаменимите омега-3 мастни киселини, но е сред най-богатите на тях. Ако не съумявате да поднасяте сьомга на трапезата си толкова често, колкото е необходимо, може да разнообразите менюто си с други видове риба, които също са добри източници на омега-3 мастни киселини – скумрия, херинга, пъстърва и риба тон.
Още: Учени: Яжте повече от тази риба и и по-малко сьомга
Източници: Uclahealth; NM
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.