Колкото и странно да ви звучи сега, всяка една домакиня трябва да е подготвена за момента, когато ще ѝ се наложи да приготви жито за помен. Така изразявате уважението си към починалите близки. Прието е да се подава жито, за да си спомним за мъртвите си роднини.
Съществува точно определена рецепта за приготвяне на жито за помен, която е хубаво стриктно да се следва.
Как се приготвя варено жито за помен
Традицията
Житото е ключов елемент от нашата култура и от традицията за почитене на мъртвите. То се приготвя за помен на починал близък. Поменът се извършва на трети, девети и четиридесети ден след смъртта. Следва шест месеца и година от смъртта.
Жито правим и за Задушниците през годината. Тук честваме три Задушници – Месопустна, Черешова и Архангелова. Житото е символ на Вечния живот и възкресението.
Зърната са символ на тялото на починалия, които поставени в земята, ще имат плод в отвъдното. В житото се слагат захар и мед, за да е сладък животът на починалия в отвъдното.
Какво трябва да съдържат подавките за помен?
Рецепта
Продукти:
• ¼ кг грухана пшеница
• Вода 1 л
• Обикновени бисквити 150 гр
• Настъргани кори от портокал или лимон
• Орехи 1 чаена чаша
• Пудра захар
Приготвяне:
1. Изсипете пакетчето жито в цедка и го сложете под течаща вода, за да се измие добре. Махнете го от чешмата, когато от цедката започне да изтича бистра вода.
Жито за Голяма Задушница - как по традиция се вари?
2. Изсипете житото в подходяща тебджера
3. Налейте вода в тенджерата с житото. Пуснете котлона и го сварете. Можете да познаете, че е готово, когато зрънцата са достатъчно меки, за да се разпукнат. Обикновено са ви нужни 4 минути на средна мощност.
4. Готовото жито сложете в голяма цедка и го оставете да се отцежда поне 2 часа.
5. След като се е изцедило достатъчно, прехвърлете житото в тенджера и го оставете в хладилника, захлупено с капак до следващия ден.
6. Ако нямате време да чакате до следващия ден и житото ви е нужно за следващите часове, от цедката го обърнете върху памучна кърпа, за да се доизсуши.
7. Обикновените бисквити трябва да се смелят и да се добавят към подсушеното жито.
8. Счукайте орехите и настържете кората от портокал или лимони ги прибавете към житото и бисквитите.
9. Рабъркайте внимателно за да се смеси всичко равномерно и да се разделят зрънцата.
10. Готовата смес се сипва в отделни палстмасови чашки или пък в специално приготвена за целта чиния. Поръсва се отгоре с пудра захар.
Жито за Задушница - ето какво е особеното при приготвянето му
Някои домакини слагат и стафиди, сушени фурми, смокини или кайсии в житото, както и подправят с канела накрая.
След като е направено всичко това, житото се носи в църквата, за да се носи в църквата. След освещаването вече може да се раздава на присъстващите на помена.
Житото обикновено е придружено с парче хляб или питка и свещ, горяща в памет на мъртвия.
Подавайки жито, хората изразяват уважението си към покойника. Основната цел е да се съхрани паметта му у живите му роднини и близки. Този обред е свързан и с популярната вяра за живот в Отвъдното и желанието мъртвия да възкръсне.
Наближава първата за годината задушница: Ето как да се подготвите за нея
Както вече беше споменато, житото е ключов елемент от нашите обичаи, с които засвидетелстваме почитта си към покойниците. Да приготвиш жито за помен не е като да изпълниш поредната готварска рецепта. Това е истински духовен и символичен ритуал, който се предва от поколение на поколение и което никой няма смелостта да престъпи.