Козунакът е неизменна част от Великден. Сладкият хляб задължително присъства на трапезата. Дори на можем да си представим християнския празник без наличието на козунаци и яйца.
В днешно време по магазините се предлагат най-разнообразни козунаци – с плънка, без плънка, покрити с ядки, захаросани плодове и всякакви други вкусотии. Колкото повече видът им се доближава до домашните козунаци, толкова по-вкусни са. Истината е, че от домашните козунаци по-хубави няма.
Домашното производство няма аналог. Всяка домакиня знае какви продукти е използвала, колко любов е вложила и с какво желание е омесила традиционния сладък хляб. Само това е напълно достатъчно, за да сте сигурни, че на финала ще се получат наистина вкусни козунаци, които с наслада да похапнете и да споделите със семействата си.
Как да разберем дали маята е прясна и ще бухне ли козунакът
Разбира се, няма да крием, че направата на козунаци си е трудоемка задача. Изискват се не малко усилия, ако искате накрая резултатите да бъдат повече от добри. Има обаче и някои тънкости, с които всички трябва да сме наясно. В противен случай рискуваме да се провалим в изпичането на козунаците.
Днес ще споделим каква е тайната на перфектно изпечения козунак и за какво най-много трябва да се внимава.
Майсторите пекари са убедени, че най-добре се получава традиционният сладкиш, когато го печем на по-ниска температура и за по-продължително време. Ако градусите са високи, козунакът ще изгори отвън, а ще остане суров отвътре.
Температурата от 160 градуса е оптимална за перфектно изпечен козунак. Времетраенето е близо час. Понякога може да отнеме и малко повече време, зависи и от формата, в която пеем козунаците. Не е желателно да се пуска вентилаторът.
Имайте предвид, че всичко зависи и от фурната. Желателно е от време на време да проверявате козунака като го дупчете с клечка.
Това са тайните за перфектно изпечен козунак, които всяка домакиня трябва да знае!