Вече е установено, че кризата на средната възраст започва на 40 години и продължава средно до 65. Съответните изследвания констатират, че когато мъжете и жените достигнат възрастовия диапазон от 40 до 50 години, известен като „разцвета на живота“, настъпва криза, известна като криза на средната възраст.
Д-р Даяна Брилянте ни разказва за нея тук. https://psicologadaiannebrilhante.com.br/2022/11/01/crise-da-meia-idade/
Този феномен е биопсихосоциален и не зависи от класа на доходите, социалното положение, мястото на раждане, пола, расата, семейното положение, идеологията, знака, наред с други предположения.
Кризата на средната възраст се счита за неизбежна и може да бъде предвидена или отложена в зависимост от редица фактори: когнитивното ниво на човека, неговото образователно минало, употреба на алкохол и наркотици, култура, начин на живот, депресия, раздяла, деца, имущество, как използва времето си, пенсиониране или не, вид кариера - тоест ще зависи от предишната житейска история на всеки индивид.
Още: 5 кризи, които всяка жена преживява: как да се справим с тях
Но в крайна сметка как се проявява тази криза?
Кризата на средната възраст може да бъде доста тежка и да включва пристъпи на паника, безпокойство, мъка, депресия и невроза и дори, в някои случаи, психоза и мисли за самоубийство. Състои се, най-общо казано, в осъзнаването от страна на човека, че остарява и трябва да се изправи пред смъртта.
Кризата на средната възраст и физиологичната функция
Някои анализатори свързват кризата на средната възраст с отслабването на физиологичните функции и при двата пола. При жените този процес се нарича менопауза. Но въпреки измененията в биологичните функции, кризата на средната възраст има преди всичко психологически аспект. Това е много тежка и сложна психологическа криза на психическо ниво.
Обичайно е да се самовъзприемаме или разсъждаваме колко време остава до смъртта. Когато човек е засегнат от тежка патология, например от онкологичен характер, това може да предизвика тежка паническа атака и той дори се увреди умствено, когато настъпи кризата на средната възраст.
Още: По кои признаци се познава кризата на средната възраст при жените?
Защото индивидът започва да изпитва усещането, че се „спуска по хълма“. Някои отварят прозореца нощем, гледат към небето и се питат: все пак кой съм аз, откъде съм дошъл и накъде отивам? Има ли прераждане? Има ли Бог? Какво ще стане с мен, след като умра? Ще бъда ли забравен?
Кризата на средната възраст се активира най-силно в тези моменти на размисъл и страдание. Към това се добавят и тези, които страдат от синдрома на празното гнездо, тоест децата им вече са заминали. Още по-лошо е, ако човекът е останал самотен, вдовец или вдовица. Кризата на средната възраст поражда отчаяние.
Емоционалната нестабилност в кризата на средната възраст
Обичайно е хората в криза на средната възраст да твърдят, че трябва да живеят всяка минута и всеки час така, сякаш ще умрат след „часове". Много силната емоционална нестабилност при онези, които не могат да се справят с кризата, е елемент, който предизвиква допълнително още кризи.
Психологическа нестабилност
Още: Кризата в европейския строителен сектор продължава, вече засяга и България
В общество, което няма социални заведения за възрастни хора, кризата се задълбочава. Не е необичайно някои да правят опити за самоубийство. Други са настанени в приюти и буквално забравени. Това разклаща емоционалното здраве.
Колко дълго ще продължи кризата, все още не се знае. На някои хора им трябват почти 5 години, за да излязат от кризата на средната възраст, докато други постигат постепенна ремисия за месеци и живеят след това пълноценно според възможностите си.
Още: 18, 30, 50 г.: Криза на възрастта и как да се справим
Нестабилността се влошава от променящия се образ на тялото. Някои прибягват до пластична хирургия, зъбни импланти, използване на перуки и младежко облекло в опит да изглеждат млади. Сексуалният упадък тежи силно върху саморефлексиите. Вярванията са разклатени.
Но, така или иначе, животът продължава и след този труден житейски период.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не прибягвайте до самолечение и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---