Розовата звезда - уникален розов камък, постави рекорд и стана първият най-ценен диамант в света. Въпреки че настоящата сума - 71,2 милиона долара - е с 10 милиона долара повече от това, което беше предложено последния път.
Розовият диамант е бил продаден за 553 037 500 HKD (приблизително 71,2 милиона долара) на търг на Sotheby's в Хонконг. Той става най-скъпият диамант (и най-ценната партида бижута като цяло), счупвайки рекорда на големия син диамант на Oppenheimer, който е бил продаден в Christie's за 57,6 милиона долара.
Най-големият в света шлифован диамант за първи път на публично изложение (СНИМКИ)
С 59,6 карата, диамантът Pink Star е най-големият диамант в света в категорията на уникалните, естествено оцветени и овални изящни розови диаманти. Тази характеристика на камъка е дадена от експерти от Гемологичния институт на Америка. Всъщност Розовата звезда беше най-големият уникален розов диамант, който някога е преминал оценката си.
Той е повече от два пъти по-тежък от друг известен диамант Graff Pink (24,78 карата), който до днес се е смятал за най-скъпия розов диамант - в Sotheby's в Женева през 2010 г. той е бил продаден за 46,2 милиона долара.
Има ли находища на диаманти в България?
Интригата на последния аукцион в Хонконг е бил, че Pink Star се е появявал веднъж на търг - през ноември 2010 г. камъкът е бил продаден за рекордните $83,19 млн. По-късно обаче се оказа, че купувачът е американският бижутер Айзък Улф, който не успял да плати за закупения лот. В резултат на това камъкът е бил върнат на аукционната къща Sotheby's.
„Във време, когато има безпрецедентен интерес по света към най-добрите цветни диаманти, аз съм особено доволен да видя този великолепен скъпоценен камък да се завърне на пазара на бижута“, казва Дейвид Бенет, ръководител на Sotheby’s International Jewellery. „Уникалният размер на този 59,6-каратов диамант, съчетан с интензивното му оцветяване, го отличава от всички известни днес розови диаманти.“
Оригиналният кристал с тегло 132,5 карата е открит от De Beers, докато разработва диамантени находища в Африка през 1999 г.