Ирисът се състои от преден - мезодермален и заден - ектодермален слоеве. Предният слой се състои от външната граница и стромата. Съдържа хроматофори, съдържащи меланин. Цветът на окото зависи от разпределението на пигментите в този слой. Задният слой съдържа много пълни с фуцин пигментни клетки. Независимо от цвета на очите, задният слой е тъмен, с изключение на албиносите.
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Колко са видовете цветове на очите по света?
Син
Външният слой на съдовете на ириса, образуван от колагенови влакна, е тъмно син на цвят. Ако влакната на външния ектодермален слой на ириса се характеризират с ниска плътност и ниско съдържание на меланин, тогава той има син цвят.
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Сиво
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
За разлика от сините очи, в този случай плътността на колагеновите влакна в стромата е по-висока. Тъй като имат белезникав или сивкав оттенък, цветът вече няма да бъде син, а сив. Колкото по-висока е плътността на влакната, толкова по-светъл е цветът.
По цвета на очите се познава душата на човек
Зелено
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Цветът на зелените очи се определя от малко количество меланин. Външният слой на ириса съдържа жълт или светлокафяв пигмент липофусцин. В комбинация със синия или циан цвят в резултат на разпръскване в стромата, резултатът е зелен. Цветът на ириса обикновено е неравномерен и има много различни нюанси.
Кафяво-жълто-зелено
Поради разнородността на цвета е трудно да се назове недвусмислено този цвят и затова се използват различни наименования: кафяво-жълто-зелено, кафяво-зелено или кафяво-сиво. Е смесен цвят. В зависимост от осветлението може да има златист, кафяво-зелен или кафяв оттенък.
Жълто
Жълтите очи имат монотонен светъл жълто-кафяв цвят. Понякога те се характеризират със златисто-зелен или червеникаво-меден оттенък. Това се дължи на пигмента липофусцин (липохром), който се намира и в зелените очи. Жълтият цвят на очите е изключително рядък.
Светлокафяво
Неравномерен кафяв цвят.
Кафяво
В този случай външният слой на ириса съдържа много меланин. Следователно, той абсорбира както високочестотна, така и нискочестотна светлина, а отразената светлина като цяло произвежда кафяво. Кафявото е най-често срещаният цвят на очите в света.
Тъмно кафяво
Еднороден тъмнокафяв цвят.
Черно
Структурата на черния ирис е подобна на кафявата, но концентрацията на меланин в него е толкова висока, че падащата върху него светлина се абсорбира почти напълно. В допълнение към черния ирис, цветът на очната ябълка може да бъде жълтеникав или сивкав.
Топ 8 интересни факта за цвета на очите, за които не сте знаели
Вродени нарушения
Аниридия
При аниридия ирисът напълно или частично липсва.
Албинизъм
Око на албинос. Цветът се определя от кръвоносните съдове и колагеновите влакна. Албиносите имат червени очи. Свързва се с липсата не само в мезодермалния, но и в ектодермалния слой на ириса на пигменти (по-специално меланин), поради което се определя от цвета на кръвта в прозрачните съдове на ириса.
Хетерохромия
Разликата в цвета на ирисите на очите се нарича хетерохромия. Тя може да бъде пълна - когато очите са напълно различни по цвят, или секторна (частична) - когато само част се различава по цвят от останалия ирис. Частичната хетерохромия също е централна хетерохромия - когато има два цвята в окото: единият в центъра на ириса, около зеницата, другият по-близо до края на ириса, централната хетерохромия е по-често срещана от другите разновидности. Това явление е много по-разпространено при котките и кучетата, отколкото при хората.