В исторически план значението на проходите било ключово за развитие на търговията, за миграция и предвижване на хора, по време на битки и военни действия. Проходите осигурявали и поминъка на местното население, като „отваряли“ работни места – местните помагали в преминаването на проходите, за което получавали заплащане.
По време на Турското робство поробеното население се препитавало, като помагало на кервани и войски да преминат по-безопасно. Наричани били дервентджии – от турската дума за проход – dervent. Дервенджиите се ползвали с редица привилегии – били освободени от някои данъци и имали право да носят оръжие – нещо, което било рядкост за раята в поробените земи. Всичко това придавало на проходите особено значение, като сред най-ключовите били проходите в Стара планина. Явяващата се естествено деление на страната ни на Северна и Южна България, известна и с височината си, и с дължината си, и с трудните си за преодоляване терени, Стара планина била достъпна именно благодарение на проходите и този факт продължава да е валиден и днес – в модерните времена.
Колко са проходите в Стара планина?
Цели 32 са проходите, които пресичат Стара планина. Част от тях са популярни с местоположението си и важното си историческо значение. Други от проходите на Стара планина вероятно ще чуете за първи път.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
- Айтоски проход
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Проход в Община Айтос между Карнобатска и Айтоска планина. Поддържа целогодишно отворен за движение с изключение на много тежки зими.
- Белоградчишки проход
Важен днес и за България, и за Сърбия, проходът е познат и използван още от Античността и средните веков
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
- Богое
Богое е проход, през който днес преминава част от третокласния Републикански път III-358, но е непроходим през зимата, тъй като не се поддържа. По прохода Богое се прокарва границата между Предбалкана и Главната Старопланинска верига.
- Ботевградски проход
Проход, който е стръмен, не се поддържа през зимата, но е с дълга история, място, оставило значима следа в миналото. Проходът е едно от местата, на които се водят най-кървавите битки по време на Руско-турската освободителна война между руските войски, предвождани от генерал Гурко, и поробителя. Проходът е и мястото на атентата срещу цар Борис III през 1925 година, извършен от група анархисти.
- Верейски проход
Проходът е имал значение до прокарването на Шипченския, след което е преустановено използването му.
- Витиня
Днес този от проходите, пресичащи Стара планина, е място, през което преминава ключова за държавата магистрала – Хемус. Седловината била позната като древен път още във времето, когато по българските земи са живели траките и римляните.
- Вратник
По времето на Първата Българска държава до прохода се е издигала крепост, която служила за охрана. От тези времена е и старото име на прохода – Железни врата, произхождащо от разрушената вече днес средновековна крепост. Живописна е природата в района на прохода Вратник, а близо до него – на около само километър, се простира защитена местност Агликина поляна.
- Врачански проход
Третокласен Републикански път преминава през прохода, но само част от него се поддържа през зимата, а дори през най-топлите месеци в годината, пътят е труден, с множество завои и наклон.
- Върбишки проход
Счита се, че е използван през Средновековието и че най-вероятно тогава е бил наричан Сидера.
- Дружевска седловина и Дюлински проход
Малко известени проходи, по които пъплят неподдържани през зимата третокласни пътища.
Знаете ли какво е славянското име на Стара планина?
- Етрополски проход
Проходът, свързващ долината на река Малки Искър до град Етрополе с Камарската котловина при село Стъргел, е имал изключително важно значение в миналото, тъй като е бил основната пътна артерия, свързваща Софийското поле и големи части от Югозападна България със Северна България. Именно тук преминал по време на Руско-турската освободителна война генерал Гурко, за да освободи София, което прави значението на този проход в исторически план огромно.
- Златишки проход
Тук днес преминава второкласен републикански път, а по отношение на историята проходът е познат от времето на кръстоносците и дори по-рано, като през 1443 г. е място на битка между кръстоносците и турците.
- Карнобатски проход
Поддържан целогодишно.
- Котленски проход и Марашки проход
Известни са с малката си надморска височина, което ги прави леснодостъпни и познати от Древността.
- Мокренски проход
Поддържан целогодишно.
- Петрохански проход
- Използван още от времето на римляните, днес проходът е известен и с това, че е единственото място в Стара планина, където се среща редкият вид земноводно алпийски тритон. Обсъждат се и съществуващи от няколко десетилетия планове за изграждане на тунел под седловината, който да улесни пътуването до Северозападна България и да подобри транспортните връзки с Румъния. По темата се водят разгорещени спорове за и против.
- Превалска седловина
Проход с ниска надморска височина, използван целогодишно.
- Превлаката
Седловината е известна с лобното място на Бенковски.
- Приморски проход
Изключително натоварен особено през топлите месеци на годината, тъй като по него преминава първокласен път към морето.
- Проход на Републиката
Известен с ключовото си историческо значение и славното минало – тук по време на Руско-турската война преминават руските войски и разбиват турските в сражението при село Шейново.
- Рибаришки проход
Изключително труден за достъпване дори през лятото.
- Ришки проход
Използван още от Древността, тъй като е най-ниският и късият път през Източна Стара планина.
- Русалийски проход
Труден за преминаване.
Кой е най-високият връх в Стара Планина и колко висок е той?
- Светиниколски проход
Този изключително масово използван през вековете проход днес е изоставен.
- Твърдишки проход
- Тревненски проход
През него преминава участък от третокласен Републикански път.
- Троянски проход
Този е сред проходите в Стара планина, известен с историческото си минало. Тук по времето на римския император Траян започва строителството на пътната връзка с крепости около нея. Останки от римски пътища има и до днес, а проходът носел името „Пътека на Траян“.
- Чипровски проход
Стръмен и изоставен проход.
- Шипченски проход
Проход с дълга и славна история, която започва през IV век пр.н.е., когато от тук преминава Александър Македонски на поход срещу трибалите и не завършва, защото е исторически, чутовен и пряко свързан със свободата ни.
- Ясенски проход
С важно историческо значение по време на Руско-турската освободителна война – през него преминава руската армия и разбива турската армия на Вейсел паша в района на село Шейново.