Населението на София прогресивно нараства от едва 11 694 жители през 1879 – годината, в която градът става столица на освободената България на над 1 300 000 жители в област София по данни на последното преброяване през 2021 година. На пръстите на едната ръка се броят големите градове у нас, които са увеличили своето население през последните 10 години и София води тази класация. Фактът, че значителен процент от населението на страната живее в столицата, създава проблеми както с трафика и презастрояването, така и с чистотата на въздуха. Това изправя столичани пред необходимостта да прекарат всеки почивен ден, празници и уикенди далеч от прашния град – в планината. Необходимо ли е обаче да бъдат изминати стотици километри, за да усетят гражданите чистия въздух и свежестта на планините? В околностите на града има достатъчно зелени пространства и планини, които да подобрят качеството на живот и да удовлетворят нуждите на софиянци. Знаете ли колко и кои са планините в околностите на град София? Витоша, спечелила си завидна популярност, далеч е единственото късче природа около прашния и претъпкан град. Цифрата на планините в околностите на София ще ви изненада.
Планините до град София
Цели пет са планините, наобиколили София, предоставящи възможност за отдих и туризъм на чист въздух, за почивка и пълен релакс. Разпростряла се в Софийската котловина, София е заобиколена от Витоша, Плана, Софийската планина, Люлин и Лозенската планина.
Знаете ли коя планина се намира между България и Сърбия?
Какво знаем за планините до град София?
- На юг от София е Витоша, която е особено популярно място за разходка и прекарване на свободното време както сред софиянци, така и сред гостите на града. Смело можем да я наречем най-известната от планините до град София. На юг се простира и Плана – малко известна планина, за която е твърде възможно да чувате за първи път точно сега. Първоначално считана за част от Витоша, планината е спомената като отделна от нея и получава своето име от братя Шкорпил. Малка по размер, достъпна от съседните села, но непопулярна сред туристите, макар да е дом за манастири, заслони, приказно красиви кътчета, чешми и удобни за разходка планински пътеки.
- На север е Софийската планина, която е част от Стара планина и е една от планините до град София. В нея са сгушени редица малки градове и селца, известна е и с туристическите си дестинации – няколко манастира и Кътинските земни пирамиди до село Кътина, които са официално обявени за природна забележителност и защитена територия през далечната 1962 година.
В подножието на кои три планини е град Разлог?
- На запад е Люлин – една от планините до град София, разположена между две области – Софийска и Пернишка, част от планинската редица на Средногорието. Населена планина е, в нея има няколко града и села. Подходяща за отдих и туризъм. Макар да е по-малко популярна от Витоша е развита като туристически обект и предлага интересни места и туристически атракции. Няколко маршрута, пълни с изненади, красота и история, очакват туристите.
- На изток е Лозенската планина, която е част от Ихтиманската средна гора. Слабо населена е, само три селца са разположени в Лозенската планина, но за сметка на това е населена от незапомнени времена и склоновете ѝ помнят човешки стъпки още от Древността. От онези векове са съхранени крепости, тракийски светилища и могили, които днес привлича археолози и туристи. Няколко паметници извисяват гръд в планината и славят героичното минало като този на въстаник от Бенковската чета. Четири манастира също са се приютили там, така че Лозенската планина е отлично място за туризъм и разходка в околностите на София.