“О, Шипка!
Три деня младите дружини
как прохода бранят. Горските долини
трепетно повтарят на боя ревът.”
Това прочуто Вазово стихотворение е част от цикъла “Епопея на забравените”, посветен на забравени герои и събития, свързани с борбата за освобождение.
Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?
Още: Чудесата могат да се случат само, когато пуснем контрола
Идеята за създаване на “Епопея на забравените”
Няколко години след Освобождението героите, паднали за свободата на България, потъват в забрава. Политическите страсти се развихрят. Сред българската общност се разразява един мирогледен конфликт - сблъсъкът между героичните и всекидневни добродетели. Именно това е целта на Вазов - да припомни забравените възрожденски идеали и героизма на смелите българи, загинали за свободата на отечеството.
Вазов пише стихотворенията от цикъла “Епопея на забравените” в периода между 1881 и 1884 г. в Пловдив. Чрез този цикъл от оди народният поет призовава към събуждане на колективната памет, защото точно тя е върховен гарант за историческото ни съществуване.
Още: Лекар: Какво влияние има сланината върху холестерола?
Още: Стефановден 2024 - поверия, традиции и обичаи
В разговорите си с проф. Иван Шишманов Вазов споделя, че конкретният повод за създаването на цикъла е прочетеното от него сведение за шведския поет Рунеберг, който пише цикъл оди, посветени на шведски патриоти. Като ценен източник на информация за своите оди Вазов използва статия на Захари Стоянов, в която подробно се изброяват загиналите в Априлското въстание и се описва смъртта на най-известните от тях.
За свой художествен образец Вазов посочва стихосбирката на Виктор Юго “Легенди на вековете”, откъдето заимства “тържествения, възвишения, философския тон на неговите оди”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кой брат на Иван Вазов загива по погрешка?
Колко са одите в “Епопея на забравените”?
12
Още: Знаете ли как бананите влияят върху работата на сърцето?
Още: Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
Броят на творбите не е случаен. Числото 12 поражда аналогия с 12-те ученици на Христос. Подредбата също не е случайна. Започва се с “Левски” - саможертвата, подвига на личността и се завършва с “Опълченците на Шипка” - колективното дело, общия идеал за свобода.
1. Левски
“Девет годин той
скита се бездомен, без сън, без покой,
под вънкашност чужда и под име ново
и с сърце порасло и за кръст готово,
и носи съзнанье, крепост, светлина
на робите слепи в робската страна.”
Левски стои начело на националния пантеон като върховен идеал, носител на вяра и вдъхновение по време на националноосвободителните борби. И до ден днешен името Левски е синоним на свободата, на пълното себеотдаване и саможертва в името на идеала.
2. Бенковски
“човекът, що даде фаталния знак
и цял народ смело тикна с своя крак…
…гласът, който каза Вървете! Да мрем!
Ставайте, робове! Аз не щъ ярем!
И ние трептяхме пред тоя глас мощен…”
Одата “Бенковски” е поредното трагично доказателство за самотата (”Бенковски е сам”) на отдадения герой, който загърбва битовото, ежедневното, за да удостовери романтичния патетизъм на едно бурно време, в което се пише историята на цял един народ.
3. Кочо (Защитата на Перущица)
Одата е посветена на Кочо Честименски, участник в Априлското въстание. Вазов пресъздава реални исторически събития. Всички въстаници са събрани в храма, обсаден от поробителите. Напрежението постепенно ескалира и накрая Кочо избира да сложи край на живота си и на този на семейството си пред възможността да бъде заловен и убит.
4. Братя Жекови
Михаил и Георги Жекови са ключови фигури в Старозагорското въстание. Участват активно в подготовката на въстанието, открити са от турската потеря и умират в неравен бой с врага.
5. Каблешков
6. Паисий
Вазов описва значимостта на делото на Паисий и определя написването на “История славянобългарска” като събитие, което променя българската история.
“От днеска нататък българският род
история има и става народ!”
7. Братя Миладинови
8. Раковски
9. Караджата
10. 1876
11. Волов
12. Опълченците на Шипка
Неслучайно “Епопея на забравените” завършва с “Опълченците на Шипка”. Докато в другите стихотворения са представени индивидуални личности, тук героят е колективен - защитниците на прохода, представен в миг на върховно изпитание.
И в самия завършек на тази ода и на цялата “Епопея” Вазов вярва, че жертвата на героите и себеотрицанието им няма да се забравят, а ще се предават на идните поколения.
“И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!”