Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко пъти най-малко трябва да се дъвче храната, преди да я глътнем?

06 април 2024, 12:11 часа

Почти всички вероятно сме забелязали, че в забързаното ежедневие често стигаме дотам направо да „гълтаме“ храната без особено дъвчене – просто не ни остава време за нормално хранене! Но хората не са роботи и би трябвало да отделят достатъчно време за функциите на човешкия организъм. А една от тези функции, при това не най-маловажната, е сдъвкването на храната.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Д-р Емануел Гонсалвеш ни разказва за неговото значение. 

Когато храната бъде смляна в стомаха ни, информация за това изисква средно 20 минути, за да стигне до мозъка. Естествено, ако ядем бавно, мозъкът ще получи по-ефективно съобщението, изпратено от хормона на ситостта, че вече сме нахранени - тоест, че е време да спрем.

Също така, ако не дъвчем старателно и в стомаха са навлезли големи залъци, този орган се натоварва повече. Резултатът е неадекватно храносмилане, киселини, ферментация и газове.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Когато не дъвчем добре, ние не отделяме достатъчно слюнка. Това води до желание да пием течности, за да „избутаме“ храната към стомаха.

Какво ще се случи, ако дъвчете храната по-дълго

Когато се храните бавно, освен, че чувството за засищане идва по-бързо, можете и да усетите по-добре вкуса на всяка храна. Ако ядете бързо, вие просто нямате време да почувствате храната, тоест, да осъзнаете, че се храните - и в крайна сметка ядете повече, отколкото ви е необходимо.

Ето няколко съвета за уверено и достатъчно дъвчене:

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

– количество: сдъвквайте най-малко 30 пъти един залък и никога не добавяйте прекомерно количество, което затруднява дъвченето;

– продължителност: интервалът между залъците трябва да е минимум (нека повторим: минимум!) 30 секунди;

– качество: използвайте цялата устна кухина за дъвчене, тоест: не дръжте храната само в единия ъгъл на устата.

По-бавното хранене означава по-здравословен начин на живот

Искате ли да се насладите на предимствата на по-продължителното хранене и дори да отслабнете? В такъв случай започнете с дъвченето. Повечето хора дъвчат един залък от каквато и да е храна около 6 пъти, преди да го погълнат. Освен, че този навик прави храненето много по-бързо от нормалното, той уврежда храносмилането. Причината е, че процесът започва в устата с ензимите на слюнката, които са от съществено значение за смилането на храната. Идеалното би било да дъвчете един залък 30 до 50 пъти. Но, какво да се прави: ако сдъвчете въпросния нещастен залък поне 20 пъти, това е все пак по-добре от обичайните 6 пъти на забързаните хора.

8 съвета за по-бавно хранене

Ето няколко съвета за тези, които искат да ядат по-бавно!

1. Започнете храненето със салата от сурови зеленчуци. Пимерно: моркови и цвекло. Тъй като са по-твърди, те ви принуждават да дъвчете повече.

2. След всеки залък оставяйте вилицата и ножа до чинията. По този начин ще бъдете принудени да правите почивка от един залък до следващия, което ще ви даде повече време за дъвчене.

3. Използвайте по-малки вилици (съответно, пръчици - за любителите на азиатската кухня). Такива прибори ви пречат да консумирате голямо количество храна наведнъж и бързо да завършите храненето

4. Избирайте по-твърди основни ястия с по-малко течни съставки и сосове.

5. Подготвяйте грижливо трапезата – с изгладена и чиста покривка, салфетки, цветя, свещи, подходящи прибори, чинии и чаши. Това улеснява всички да се наслаждават истински на храната.

6. Опитайте да се храните заедно с други хора. Спокойното общуване със сътрапезниците увеличава интервалите между залъците, което дава повече време за дъвчене.

7. Планирайте храненията си и избягвайте да ядете „в движение“ - опитайте се да отделяте поне 20 минути за всяко хранене.

8. Не режете храната на прекалено малки парчета. Размерите трябва да са подходящи за дъвчене.

Внимание! Статията е само с цел предоставяне на информация. Не се самолекувайте и търсете винаги медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес