Прибалтийските държави е геополитически термин, който се отнася до трите суверенни страни на източното крайбрежие на Балтийски море:
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Литва, Латвия и Естония.
Понятието “Прибалтийски държави” не бива да се бърка със Съвета на балтийските държави, европейска междуправителствена организация, учредена през 1992 г, в която влизат 11 страни-членки: Дания, Естония, Финландия, Германия, Исландия, Литва, Латвия, Норвегия, Полша, Русия, Швеция плюс представител на Европейския съюз.
Прибалтийските страни са членки на Европейския съюз от 2004 г. и наскоро станаха част от еврозоната (2011 и 2015 г.).
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Площ и население
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
С обща площ от 175 228 кв.км Прибалтийските страни са малко повече от два пъти по-големи от Австрия. В Балтийско море, на север от Рижкия залив, се намира Западноестонският архипелаг, група от естонски острови.
В Прибалтийските страни живеят около 6 милиона души. Трите столици са Талин (Естония), Рига (Латвия) и Вилнюс (Литва). Говоримите езици са естонски, латвийски и литовски. В Естония и Латвия около една четвърт от населението са етнически руснаци.
Топ 10 държави по население в света
Обща история
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
След Първата световна война терминът “Прибалтийски държави” се използва за означаване на страните на Балтийско море, които получават своята независимост от Руската империя. След дълга и бурна история с променящи се политически сили, Червената армия окупира цялата територия на Литва, Латвия и Естония през юни 1940 г. и налага просъветски правителства. Съветите организират фалшифицирани избори и новоизбраните парламенти и на трите страни официално кандидатсват за “присъединяване” към Съветския съюз през август 1940 г.
Страните са включени в съюза като съветски социалистически републики. Населението им, обаче, е подложено на репресии, екзекуции и масови депортации. Руският език е установен като единствен работен език. Десетки хиляди хора са депортирани в затвори ГУЛАГ или трудови лагери от съветското правителство.
Нацистка Германия нахлува в района през 1941 г., но вместо освобождение, германците също налагат дискриминация, масови депортации и убийства, за да установят своята власт. През 1944 г. Прибалтийските държави са окупирани отново от Червената армия и съветската власт е възстановена.
“Пеещата революция” води до възстановяването на независимостта на Литва, Латвия и Естония. Недоволството от съветската система провокира масови демонстрации, различни протести в страните между 1987 и 1991 г. Кулминацията на тези протести стига в мирна политическа демонстрация, през която жива верига свързва трите балтийски столици - Талин, Рига и Вилнюс на 23 август 1989 г.
10-те най-посещавани страни в света
Икономика на Прибалтийските държави
След получаване на своята независимост през 1991 г. Прибалтийските държави постигат значителен икономически успех. Въвеждат се пазарни икономики, стандартът на живот се повишава и се постига висока степен на макроикономическа стабилност.
Любопитни факти за Прибалтийските страни
* Често ги наричат част от Източна Европа. Но според Френския национален географски институт, географският център на Европа всъщност е в Литва. На 26 км северно от Вилнюс, в малкото селце Purnuskes се намира центърът на Европа, където днес е поставен паметник.
* В Рига живеят над една трета от латвийците. Известна като “Северния Париж”, Рига се гордее с прекрасна архитектура и чудесно местоположение на брега на Рижкия залив.
* Повече от половината територия на Естония е покрита с гори. Много държави експлоатират околната среда и горите си, като ги изсичат за дървен материал. Естония признава значението на горите и залесява непрекъснато земната си площ.
* В Естония живеят мечки, вълци и рисове. Естония е дом на мечки, вълци и рисове. Дивите райони на Естония са като крачка назад във времето, с малка човешка популация и голям брой гори, в които живеят мечки, вълци и рисове. Срещат се също бобри, диви свине и лосове.
* Латвия има най-старото знаме в света. Все още се спори дали най-старото знаеме е на Латвия, Дания или Австрия. Според исторически сведения през 1279 г. град Цесис в Латвия е под обсада от вражески племена. Една стрела уцелва латвийския вожд. Разгневени, воините му свалят белите си ризи и ги “къпят” в кръвта на вожда, използвайки ги като бойни знамена. Така се появява знамето на Латвия с червени и бели ивици.
* Латвия е имала колонии в Африка и Карибите. Латвия е най-малката държава, която някога е била колониална сила и единствената източноевропейска страна, която може да се похвали с подобно минало. През XVII в. легендарното херцогство Курландия, предшественик на днешна Латвия, за кратко създава колонии едновременно в Африка и на Карибите, с което страната официално стъпва на три континента.
* В Латвия има бирен спа център. Пътуването ви до Рига няма да е пълноценно без посещение на известния Beer Spa в града. Посетителите могат да се насладят на топла бира, докато отпиват от освежаващата напитка.