Един от най-малките континенти, заемащ 6.8% от сушата на земята, който обаче е и сред най-старите и се отличава с нации с корени и традиции, е Европа. Макар да са малки размерите му, Старият континент е населяван от цели около 11% от населението на земята или от около 731 милиона души и заема третото място по този критерий след континентите Азия и Африка. Континентът Европа е важен и в исторически план, тъй като след 16 век оказва ключово значение за развитието на света в редица аспекти и притежава една от най-силните икономики като цяло. Държавите в Европа имат своята ярка и древна история, традиции и памет. Страните на Стария континент се делят на монархии и републики, като монархиите са само 12. Колко са държавите, които са републики на континента и общо колко са държавите в Европа ще разберете от статията.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Колко са държавите в Европа?
Въпросът има няколко отговора. Изглежда ви странно да не е еднозначен? Всъщност колко на брой са държавите в Европа зависи от това дали ще смятате само независимите държави или и тези, които са с особен статут или са полупризнати. На стария континент има цели 47 територии с особен статут, 7 полупризнати държави и 50 независими. Ако смятаме всички тях, то отговора на въпроса колко са държавите в Европа ще бъде много по-голям от най-често срещания – 50. Реално в мнозинството от случаите се има предвид колко са държавите в Европа, които са независими, и верният отговор на този въпрос е 50.
Кои са 50-те независими държави в Европа?
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Знаете ли имената на всички 50 държави, разположени на Стария континент? Дори най-начетените е възможно да изпуснат някоя или да са я забравили, ако започнат да ги изброяват. Припомняме ги, подредени по брой на населението, като започнем от най-малката – града-държава Ватикана.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- Ватикана – държавата с размери на малък град, която е монархия и не е член на ЕС.
- Сан Марино – република, населявана от по-малко от 35 000 души, която също не е част от ЕС.
- Конституционната монархия Монако, оставаща към момента извън ЕС.
- Княжество Лихтенщайн – монархия, която също не е член на ЕС.
- Андора – Парламентарно княжество извън ЕС, една от най-малките държави в Европа, която, подобно на предходните изредени, е населявана от под 100 000 души.
- Република Исландия с население под 400 000 души.
- Парламентарната Република Малта, която е населявана от под половин милион души и е най-малката страна в Европа, която е член на ЕС.
Коя е най-голямата държава в света по територия?
- Велико херцогство Люксембург, както официално е позната монархията Люксембург, също член на Европейския съюз.
- Президентската република Кипър, член на ЕС, която е последната от 10-те държави на Стария континент, чието население е под милион души. А ние мислехме, че България е малка държава, нали?
- Парламентарната република Естония, член на ЕС и най-малката в Европа сред тези, които са с население малко над 1 000 000 души.
- Следват Латвия, Македония, Словения, Литва, Албания, които са парламентарни републики и членове на ЕС с изключение на Македония и Албания.
- Армения – президентска република, която не е член на ЕС.
- Молдова – полупрезидентска република.
- Грузия, която не е член на ЕС и е президентска република.
- Хърватия и Ирландия – членове на Европейския съюз, парламентарни републики, чието население е под 5 милиона души.
- Конституционната монархия Кралство Норвегия, не е член на ЕС.
- Словакия и Финландия, които са парламентарни републики и членове на съюза.
- Кралство Дания – конституционна монархия, част от ЕС. Това е и последната държава от Стария континент, която по брой на неселението е по-малка от България.
- България и следните парламентарни републики, по-населени от нея – Сърбия, Швейцарска конфедерация, Австрия, Унгария.
- Азербайджан – държава, която също е република, но президентска и не е член на ЕС.
- Следват едни от най-големите независими държави в Европа – конституционната монархия Кралство Швеция, парламентарните републики Португалия, Чехия, Гърция, конституционните монархии Кралство Белгия и Кралство Нидерландия, парламентарните републики Румъния, Полша, всички членове на Европейския съюз.
Знаете ли коя е най-малката държава в света?
- Със значителен брой на неселението си след Полша се нарежда Украйна – полупрезидентска република, която не е член на ЕС.
- Кралство Испания – конституционна монархия, част от голямото европейско семейство.
- Парламентарна република Италия – също член на съюза.
- Напусналата в края на 2020 година ЕС конституционна монархия с официално име Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, следвана от най-големите и мощни независими европейски страни – Франция, Турция и Германия, срез които член на ЕС не е само Турция.
- В края на този дълъг списък с внушителен брой на населението, надхвърлящо 1 милиард души и единствената в Европа с подобен брой, е Руската федерация, която е полупрезидентска република и не е член на ЕС. Тя е и държавата с най-голяма площ и територия на континента.
Кои са седемте непризнати или полупризнати държави в Европа?
Седемте непризнати или частично признати държави на Стария континент, за част които е твърде възможно не само да не знаете много, но и да не сте чували дори имената на част от тях, са: Абхазия, Република Косово, Суверенен военен хоспиталиерски орден на св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта, Нагорно-Карабахска република, Приднестровска молдовска република, Севернокипърска турска република и Република Южна Осетия. Сред тях с най-малобройно население е Малтийски орден - само 13 000 членове, а най-населена е Косово с над милион и осемстотин хиляди души.