Ако намерението ви е да живеете в столицата интересувате се от съвременната история на българските градове или ако просто сте любознателни, ще намерите полезна информацията колко квартала има в София, как и кога са възникнали и какви условия за живот предлагат.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
В столицата е концентрирано почти 1/5 от населението на страната ни, разпределено в 24 административни района, включващи не само софийските квартали, но и влизащите в състава на Столичната община градове и села, което подрежда София на 13 място по брой жители в ЕС. В състава на Столична община влизат градове, села и множество квартали и жилищни зони. Колко квартала има в София ще научите от настоящата статия.
Колко квартала има в София?
Броят на кварталите в София е изумителен, което вероятно не ви изненадва, като се има предвид, че столицата е не само най-населеният, но и най-големият по площ град в България, както и едни от най-големите в ЕС. Избран за столица на страната ни след Освобождението и населяван в онези години около 1870-та от едва 19 000 души, днес софиянци по данни от последното преброяване през 2022 година са 1 386 779.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Кои са най-старите квартали на София?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кварталите и жилищните райони в София възникват по различно време, като има и стари квартали с история, и млади, нови и модерни, построени след 2000 година. Районите в София, подредени по азбучен ред, както и кварталите, селата и градовете, който влизат в състава им, са:
1. Район „Банкя“, който включва града и две села.
2. Район „Витоша“, включващ кварталите „Бояна“, „Бъкстон“ „Симеоново“, „Драгалевци“, „Киноцентър“, „Княжево“, „Манастирски ливади“, „Карпузица“ и две села.
3. Район „Въбрица“, който включва кварталите „Република“, „Модерно предградие“, „Обеля 1 и 2“, „Връбница 1 и 2“.
4. Район „Възраждане“, който включва кварталите, популярни като „Зоните“, и ж.к „Сердика“.
5. Район „Изгрев“, включващ кварталът, носещ името на района – „Изгрев“, както и „Дианабад“ и „Изток“.
6. Район „Илинден“, включващ част – северната – на квартала, носещ името на района – „Илинден“, както и „Захарна фабрика“, „Гевгелийски“ и „Света Троица“.
7. Район „Искър“, в чиито състав освен едно село влизат и няколко жилищни райони – „Дружба“ и „Цариградски комплекс“, както и кварталите „Димитър Миленков“ и „Абдовица“.
8. Район „Красна поляна“ със своите квартали „Факултета“, „Илинден“, едноименният „Красна поляна“ и жилищните комплекси „Западен парк“ и „Разсадника-Коньовица“.
9. Район „Красно село“ с кварталите Център, „Красно село“, „Борово“, „Белите брези“, „Хиподрума“, „Крива река“, „Славия“ и „Лагера“.
10. Район „Кремиковци“, включващ един град, четири села и кварталите „Враждебна“, „Челопечене“, „Чепинско шосе“, „Ботунец“, „Кремиковци“ и „Сеславци“.
11. Район „Лозенец“, в чиито рамки влизат както кварталите „Лозенец“, „Хладилника“, част от „Витоша“ и „Кръстова вада“, така и част от Борисовата градина и местността около Софийския зоопарк.
Кои са най-опасните квартали в София?
12. Район „Люлин“, в който се издига най-големият жилищен комплекс „Люлин“. В състава на района влизат и кварталите „Филиповци“, „Република“, „Модерно предградие“. Това е най-големият район в София, чието население смело съперничи по брой и дори надминава това на някои от най-големите български градове.
13. Район „Младост“, в който влизат жилищните райони „Младост“ от 1 до 4, жилищният комплект „Експериментален“ и кварталите „Горубляне“ и „Полигона“.
14. Район „Надежда“, който също е сред най-големите райони. В състава му влизат „Надежда“, „Лев Толстой“, „Свобода“, „Триъгълника“, „Илиянци“ и „Требич“.
15. Район „Нови Искър“, който включва град Нови Искър и 12 села. В състава на този район реално не влизат квартали от София – град.
16. Район „Оборище“, който включва част от центъра на столицата ни, „Зона – А“ и кварталът, носещ името на района – „Оборище“.
17. Район „Овча купел“ включва едно от софийските села и два квартала - „Суходол“ и „Горна баня“, както и жилищния комплекс със същото име като района – „Овча купел“.
18. Район „Панчарево“, който е най-големият по площ и територия район в София. В състава му влизат 10 села, както и част от вилна зона „Бункера“.
19. Район „Подуяне“ със своите квартали „Подуяне“, „Васил Левски“, „Хаджи Димитър“, „Стефан Караджа“, „Сухата река“ и „Малашевци“.
20. Район „Сердика“, включващ части от столичния център и кварталите „Фондови жилища“, „Банишора“, „Орландовци“, „Бенковски“.
21. Район „Слатина“, включващ „Слатина“, „Христо Ботев“, „Христо Смирненски“, „Редута“, „Гео Милев“ и част от квартал „Яворов“.
22. Район „Средец“, включващ част от Центъра и част от „Яворов“.
23. Район „Студентски“, в чиито граници влизат „Студентски град“, „Дървеница“, част от „Младост 1“ и „Малинова долина“.
24. Район „Триадица“, в чиито граници са кварталите „Иван Вазов“, ж.к. „Стрелбище“, ж.к. „Гоце Делчев“, част от „Манастирски ливади“, ж.г. „Южен парк“, част от „Кръстова вада“ и от центъра.
Тези 24 района обхващат освен изброените квартали, даващи отговор на въпроса колко квартала има София, и 4 града, както и 34 села.