Дори начинаещите шофьори знаят, че задвижването на возилата им е невъзможно без акумулатора, но малцина са сигурни колко е животът на един акумулатор. Краткият отговор на този въпрос е 4–5 години. Само че този отговор не обхваща редица фактори – околна среда, грижа за автомобила и акумулатора, поведение на шофьора и не може да даде категорична яснота колко е животът на един акумулатор. За да удължите живота на своя, следва да знаете какво го уврежда и какво скъсява живота му, както и кое ваше поведение на пътя е вредно за акумулатора ви.
Фактори, които скъсяват живота на акумулатора
Ако се интересувате колко е продължителността на живота на един акумулатор, вероятно не задавате въпроса от чисто любопитство, а поради стремежа да удължите максимално живота на този на колата ви и да спестите средства от подмяната или ремонта му. Факторите, които скъсяват живота на акумулатора, са:
- Висока температура на околната среда
Няма как да не сте забелязали, че паленето на автомобила зимата е по-трудно, отколкото през лятото. Реално обаче не студът, а жегата е враг номер едно на акумулатора. Екстремните температури водят до разреждане на батерията зa 48 чaca. Течностите в акумулатора се изпаряват под въздействие на твърде високите температури и това води до повреди в двигателя, които в крайна сметка скъсяват продължителността на живота му. Студът също не е особено полезен, но в сравнение с него жегата държи първото място. Тоест колко е живота на един акумулатор ще зависи и от климатичните особености и температурите в страната, в която се използва автомобилът.
- Шофьорските ви навици
Начинът, по който шофирате и се отнасяте към автомобила ви, до голяма степен определя колко е живота на един акумулатор. Така например краткото ежедневно шофиране – едва по 10–20 минути не дава на алтернатора необходимото време за презареждане, а това води до скъсяване на живота на акумулатора.
- Отношението ви към автомобила и прегледите му
Техническите прегледи са от ключово значение, хвърлянето на едно око на акумулатора 4 пъти в годината също е добра идея. Така ще съумеете своевременно да откриете проблеми, индикатори за които могат да бъдат миризма, раздут вид на акумулатора и т.н. Обръщайте подобаващо внимание и на бавно задействащи се бордови електронни компоненти. Ако фаровете ви например трептят, това е сигнал, че е време за обърнете внимание на акумулатора, щом се вълнувате колко е живота на един акумулатор и щом целта ви е да не се налага да закупувате често нов. Малко по-рядко – 1-2 пъти в годината се препоръчва проверка на заряда на акумулатора с мултицет, както и на електролита. Важно е да знаете, че не се долива чешмяна вода, тъй като хлорът в нея е вреден, а дестилирана или дейонизирана вода.
Шофьорите, които се вълнуват колко е животът на един акумулатор, ще бъдат доволни да научат и че системно разреждане и самозареждане на акумулатора скъсява живота му, за да го избягват и да удължат живота на своя.
Внимавайте да не оставяте фаровете светнати или музиката работеща, докато колата е на паркинг. Това е най-лесният начин да ви „падне“ акумулаторът. Забравените фарове за ужас за шофьора и особено за този, които се вълнува колко е продължителността на живота на един акумулатор.
- Вниманието и поведението ви през зимата
Добрите шофьори знаят, че ако оставят акумулатора разреден в колата, когато живакът в термометрите е много под нулата, водата, която се намира в клетките му, ще замръзне и ще ги разпука.
Дори най-добрите грижи, познаването на вредното поведение и избягването му, няма да направят акумулатора вечен. Той неизменно старее и идва моментът, в който следва да го замените с нов. Но удължаването на живота на акумулатора е напълно възможно.