Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кожни проблеми, висока захар или до какво може да доведе постоянният стрес

03 септември 2021, 17:15 часа

Поради бързия ритъм на живот, много хора са в хроничен стрес, а някои дори спират да обръщат внимание на това състояние. В същото време не всеки знае как стресът влияе на тялото му.

В интервю за Express, диетологът Хана Брей идентифицира основните последици за здравето от стреса.

Кожни проблеми

Стресът може да бъде както причина за различни кожни заболявания, така и фактор, който влошава хода им. "Смята се, че хормоните на стреса, като кортизола, предизвикват освобождаването на възпалителни съединения от клетките на кожата, допринасяйки за състояния като псориазис, атопична екзема, алопеция, розацея и акне", споделя Брей.

Проблеми с имунитета

Кортизолът потиска имунните клетки, което намалява способността на организма да се бори с микробите и вирусите, което, от своя страна, прави човек по-податлив на всякакви инфекции. Според специалиста, стресът е сериозен рисков фактор за развитието на автоимунни състояния, в резултат на което тялото започва да атакува собствените си тъкани.

Храносмилателен дискомфорт

Мозъкът и храносмилателната система са свързани. Хана Брей отбеляза, че стресът е един от основните механизми, задействащи синдрома на раздразнените черва (IBS). Стресът също може да наруши баланса на бактериите в червата, което увеличава риска от свръхрастеж на патогени.

Нарушено регулиране на кръвната захар

Стресът допринася за нарушаване на регулирането на нивата на кръвната захар. Един от страничните ефекти от освобождаването на кортизол и други хормони на стреса е повишаване на нивата на кръвната захар, добавя Брей. „Редовно високите нива на кръвната захар могат да имат отрицателни последици за здравето ни, например да увеличат риска от развитие на инсулинова резистентност“, обясня диетологът.

Безсъние

Въпреки че стресът кара хората да се чувстват уморени през деня, на мнозина им е трудно да заспят или да спят през нощта. Всичко е свързано с хормоните на стреса, които могат да причинят свръхвъзбуждане и да нарушат баланса между сън и будност, каза специалистът.

Тревожност и когнитивен спад

Високите нива на стрес също причиняват безпокойство, паника и в някои случаи увеличават риска от депресия, каза тя. Освен това стресът може да повлияе на паметта и концентрацията, заключава Брей.

Намалете стреса с приятни за вас занимания след края на работния ден и в почивните дни. Наличието на домашен любимец също много помага в случая.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес