Конституцията е онзи върховен закон, който стои над всички останали. През годините и различните времена терминът конституция е носил различно значение и оттенък, но винаги е имал и значението на „основен закон на държавата, който установява принципите на управление“. Различните автори дават различно определение за думата конституция. Едни я наричат и определят като „основен закон“, други като „сбор от норми, нужни за определяне на основните положения в правното устройство и в управлението“, трети я характеризират като „документ със специална правна сила“. Произходът на думата конституция идва от латинското constituo, което се превежда като организиране и устройване. Тоест закон, който организира цялостния живот в държавата във всичките му аспекти и го устройва. Знаете ли коя е първата конституция в света и коя е първата в България?
Първата конституция в света
Отправяме се на мислено пътешествие назад в годините до времето на буржоазните революции от XVIII век, чиито рожби всъщност са основните закони. Първата конституция в света, която в пълния смисъл на тази дума е Конституция, е приета в далечната 1776 година в щата Вирджиния, а конституцията на Полша, приета няколко години по-късно – през 1791 година, е първата в Европа, но тъй като не е прилагана, някои автори посочват като първа конституция в Европа тази на Франция, създадена същата година с месеци разлика. Френската конституция е тази, която изиграва ролята на първообраз на всички останали европейски конституции.
Кой написа преамбюла на действащата Конституция?
Първата конституция в България
След като вече знаете коя е първата конституция в света, важно е да научите и коя е първата българска конституция. 16 април 1879 година е паметна дата за страната ни. На тази дата във Велико Търново Учредителното събрание приема първата конституция на страната ни, която през 1947 година е изместена от новоприетата т.нар. Димитровска конституция – „Конституция на Народна република България“, а през 1971 година от Живковската конституция.
Различните управления, времена, интереси са водели неотменно до промяна и в най-върховния закон. Така съвременната ни конституция не е онази, която е била през 1879 година. Действащата в страната ни към момента конституция е приета от VII Велико Народно събрание през 1991 година.
Любопитни факти за конституциите – видове конституции
Освен коя е първата конституция в света интересно да е знаете и някои факти за конституциите и най-вече какви биват те.
- Конституциите могат да бъдат републикански или монархически в зависимост от формата на управление на държавата.
- Конституциите според формата на държавно устройство се делят на такива на унитарни държави, на федерални държави и на конфедеративни държави.
- Според демокрацията или липсата ѝ конституциите биват демократични и реакционни.
- Конституциите можем да разделим и на твърди и гъвкави, като твърдите се променят трудно и след продължителна и нарочно създадена процедура за промяната им. Конституцията на страната ни е от твърдите.