В света има над 3000 вида змии. Около 600 от тях са отровни, а само около 200 могат да наранят или да убият човек.
Неотровните змии, които варират от безобидни жартиерни змии до не толкова безобидни питони, нападат жертвата си, като я поглъщат жива или я притискат до смърт. Независимо дали убиват чрез изпускане на отрова или удушаване, почти всички змии изяждат жертвата си цяла, понякога на изумително големи порции.
Почти всички змии са покрити с люспи и като влечуги те са студенокръвни и трябва да регулират външно телесната си температура. Люспите служат за няколко цели: улавят влагата в сух климат и намаляват триенето, докато змията се движи. Съществуват няколко вида змии, които са без люспи.
Знаете ли коя е най-опасната змия в света?
Континентален тайпан (Oxyuranus microlepidotus)
Отровата от едно ухапване е достатъчно силна да убие 100 души. Обитава централната и източната част на Австралия, по-скоро сухите области. Живее около 10-15 години. Средната му дължина е около 2 м и тежи 1-2 кг. Напада бозайници, особено различни видове плъхове. Най-активен е през студените ранни часове, а през останалата част на деня стои на сянка.
Макар да е най-отровната змия, континенталният тайпан не е най-смъртоносен, защото рядко влиза в контакт с хора. Не са регистрирани смъртни случаи от създаването на антиотровата през 1955 г.
Колко вида змии има в България?
Интересни факти за континенталния тайпан
* Най-отровната змия на света
Тестове с използване на човешки клетъчни култури показват, че това е най-отровната от всички тествани змии. Смята се, че с едно ухапване може да убие 100 възрастни. Отровата на континенталния тайпан е смес от невротоксини, хемотоксини и миотоксини. Има способността да причинява тежки кръвоизливи, увреждане на органи и парализа.
* Еволюира специално да убива бозайници
Причината защо тази змия е толкова отровна за хора са токсините в отровата, които са предназначени да бъдат смъртоносни за топлокръвни животни. Симптомите от ухапване включват главоболие, повръщане, болки в стомаха, припадък и конвулсии.
* Рядко хапе хора
Рядко напада хора, защото обикновено обитава безлюдни места.
* През 1955 г. е създадена противоотрова
Любителят изследовател на змии Кевин Бъдън е първият човек, който хвана жив континентален тайпан и почина. Проузванията му бяха ключови за създаване на противоотрова.
* Тайпанът не е агресивен
Ако срещнат човек в дивата природа, по-скоро ще избягат, а не да го нападат.
* Атакува бързо и удря до 8 пъти
Удря със светкавична скорост, с цели 8 ухапвания при една атака.
* Сменя си цвета през различните сезони
Тайпаните през лятото са по-светли, а през зимата - по-тъмни. Това им помага да регулират температурата, тъй като по-тъмните цветове абсорбират повече топлина, осигурявайки им топлина през зимата.
Как да се предпазим от змии в градината?
* Само един хищник яде континентален тайпан
Единствената змия, която е имунизирана срещу отровата на тайпана е мулга. Мулга се храни с всякакви видове змии, включително с континентален тайпан.
* Континенталният тайпан е защитен вид
Всички змии в Австралия са защитени от закона. Въпреки известно унищожаване на местообитанията, популацията им не се счита за намаляваща.
* Змията двете стъпки
Тайпанът е известен като “змията двете стъпки” заради легендата, че човек има време да направи само две крачки, след като бъде ухапан, преди да умре.
* Уникално размножително поведение
По време на размножителния сезон, мъжкият континентален тайпан участва в битки, за да спечели вниманието на женските. Женската снася около 6-25 яйца, които се излюпват след период от около 60 дни.
* В Австралия средно 5 души умират годишно от ухапване на змии
В Австралия живеят 7 от 10-те най-смъртоносни змии в света, но смъртните случаи са сравнително малко заради наличието на антиотрова. Освен това, отровните змии живеят в необитаеми райони. Най-много са смъртните случаи в Индия - 10 000 - 12 000 души умират всяка година от смъртоносни змии.