С навлизането на компютрите масово във всички сфери цифровизацията и дигитализацията също стават неразделна част от живота ни. Можем да дефинираме „digitalization“ като „масовото използване на компютърните технологии от страна на потребители, организации и индустрия заедно с различните социокултурни последствия от навлизането на цифровите платформи във всички области на живота.“
Превръщането на компютрите и телефоните в ежедневна част от бизнеса, общуването и взаимодействието водят до увеличаване на интереса на потребителите към единиците, с които се измерва информацията. Това е важно за тях, за да преценят дали телефонът им разполага с достатъчно място за даденото приложение или клип, дали снимките им „изяждат“ цялата памет на устройството им, дали компютърът им не се нуждае от допълнителна памет, за да функционира по-бързо и ефективно и т.н.
Въпросът коя е най-малката единица за измерване на информация, както и кои са останалите единици, с които измерваме информацията, стават резонни и все по-често задавани от начинаещите потребители и от хората, които са родени далеч преди компютрите, смартфоните, интернет и социалните мрежи да станат неразделна част от живота ни.
Коя е най-малката единица за измерване на информация?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Най-малката единица за измерване на информация е бит (bit). Името е съкращение от binary digit (двоична цифра). 8 бита образуват следващата по големина единица за измерване на информация – байт. Обикновено в ежедневието говорим не за битове, а за байтове – килобайт, мегабайт и т.н, което прави отговора на въпроса коя е най-малката единица за измерване на информация сложен за много хора, макар да е част от учебния материал, който се преподава и усвоява по време на придобиване на основно образование.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Какви други единици за измерване на информация използваме?
По-голям от бита е байта. На английски се означава като byte или просто „В“. Един байт е равен на 8 бита. Следват килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт и още по-големите единица за измерване на информация петабайт, ексабайт, сетабайт и йотабайт.
1 килобайт (КВ) = 1024 В
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
1 мегабайт (МВ) = 1024 КВ
1 гигабайт (GB) = 1024 МВ
1 терабайт (ТВ) = 1024 GB
1 петабайт (PB) = 1024 TB
Коя е основната единица за измерване на информация?
Вероятно освен от въпроса коя е най-малката единица за измерване на информация се вълнувате и коя е основната. Това е байтът. Приемането му като основна информационна единица за количество информация е свързано с появата на персоналните компютри.
В повечето случаи, когато в ежедневието или по време на работен процес говорим за измерване на информацията, става въпрос за килобайт или мегабайт. Рядко и то в специфични сфери информацията независимо от вида ѝ е петабайт, ексабайт, сетабайт и йотабайт. Битовете също не се споменават. Обикновено в байтове се измерват и капацитетите на твърди дискове и други преносими носители, размерите на файлове и т.н.
Колкото по-висока е единицата за измерване, толкова „по-тежък“ е даден файл, което означава, че заема повече място в паметта на устройството, изисква повече време и ресурс за теглене, качване, изпращане и т.н. Познаването на единиците за измерване на информация помага на потребителите в ежедневните им дейности, свързани с нея и с дигитални устройства.