Витоша е онова чудно и райско местенце, което позволява на столичани да избягат от прашния град, от шума и трафика и да се насладят на природа, безкрайна зеленина, ясно небе и чист въздух, да спортуват или просто да прекарат време със семейството и приятели далеч от градския хаос. Още през далечната 1895 година се организира първият масов излет до Черни връх, като идеята е на родния ни творец Алеко Константинов, който заедно с Патриарха на българската литература – Иван Вазов основават туристическо дружество.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Десетилетия по-късно Витоша става планина, подходяща за зимни спортове чрез изграждане на първите необходими за целта съоръжения. И днес Витоша е притегателен център за столичани и не само, Черни връх е сред Стоте национални туристически обекта на България, на територията на планината се намира най-старият на Балканите природен парк – Витоша, а изкачващите се до Черни връх ги посреща най-голямата река, извираща от Витоша и най-голямата в Западна България.
Коя е най-дълбоката река в България?
Най-голямата река, извираща от Витоша – коя е тя?
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Струма е не само най-голямата река, извираща от Витоша, тя е и най-голямата в цяла Западна България, както и петата по дължина у нас. Извира от 2180 метра надморска височина близо до Черни връх – един от най-високите в страната ни и приключва своя криволичещ път в Бяло море в Гърция, изминавайки 290 километра само на родна земя, повечето които високо в планината, поради което е голяма и средната надморска височина на реката – цели 900 метра. В съседна Гърция Струма преминава единствено през област Серес, преди да се влее в беломорския Струмски залив, от чието име произхожда и името на самата река, докато на родна земя преминава през територията на три области – Благоевград, Перник и Кюстендил.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Най-голямата река, извираща от Витоша – Струма в цифри
- извор – на 2180 метра надморска височина,
- дължина – 290 километра на родна земя и общата дължина от 415 километра,
- дълбочина – до 3 метра на места,
- брой притоци – около 42,
- земи, които напоява – около 50 000 хектара,
- 10 800 квадратни метра – водосборна площ,
- 56 – езерата по поречието на Струма.
Не вярваме, че ще запомните тези факти. Не е и нужно, защото Струма е река-преживяване, а не математика, и защото си заслужава да помните, че е най-голямата река, извираща от Витоша и че край нея ви очакват незабравими преживявания.
Кои реки минават по границата между България и Турция?
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Струма и емоциите, които ни поднася
Най-голямата река извираща от Витоша, е любима дестинация за спортисти – професионалисти и любители. И това не включва само водните спортове. По бреговете се виждат често тичащи хора, поддържащи духа, здравето и тялото си чрез джогинг.
Риболовът е друг спорт, за който Струма предоставя отлични условия за практикуване както за професионалистите, така и за любителите. Реката е изключително подходяща и за екстремни водни спортове – може да се насладите на рафтинг или туристически разходки до диви водопади. Карането на колела в планината по поречието на Струма също е екстремно преживяване, докато пикникът или излетът са идеално семейно забавление, подходящо и за най-малките. С небивал интерес от страна на посетителите може да се похвали стената за катерене с въжен парк с тролей и въжени мостове, разположени около Струма в района на Благоевград. Ако все още не сте отделили време, за да посетите Витоша и Струма, не отлагайте, те ви очакват.