Най-голямата равнина в България, чиято внушителна площ е цели 31 522 кв.км., е и най-голямата природногеографска област за страната ни. Дължината ѝ е около 500 км., а ширината на места достига 120 км. Най-голямата равнина в България заема значителна част от територията на малката ни държава – почти 1/3 или 28,42% от българската земя и едва ли има българин, който да не е чувал за нея и да не знае коя е.
Още: Официални празници и почивни дни през 2025 година
Още: Великден 2025: Кога се пада през тази година
Дунавската равнина – най-голямата равнина в България
Простираща огромната си снага между река Дунав, явяващ се нейна северна граница, Черно море – източна граница, долината на река Тимок – на запад и Предбалкана на юг, Дунавската равнина е най-голямата равнина в България. Докато източната, западната и северната граници на Дунавската равнина са фиксирани, точни и ясни, то южната няма толкова строг характер, може да се приеме за условна, не е достатъчно ясно очертана навсякъде, защото следва очертанията на Стара планина – равнината достига до най-северните гънки на Балкана.
Значителна е площта на най-голямата равнина в България, което обуславя факта, че на територията ѝ има цели 13 области, 5 от които са разположени изцяло и единствено само в Дунавската равнина. Всички градове и села в Плевенска, Русенска, Разградска, Силистра и Добричка област са изцяло в Дунавската равнина.
Още: Какъв църковен празник е на 2 януари - традиции и обичаи
Още: Мандарините са полезни, но за хора с какви проблеми са най-полезни?
Знаете ли откъде докъде се намира Горнотракийската низина?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Задушница 2025: Кога се падат трите най-големи задушници през тази година
Деление на Дунавската равнина
Най-голямата равнина в България се разделя на Западна, Средна и Източна Дунавска равнина от долините на реките Янтра и Вит. Всяка една от тези части има своите особености, релеф, надморска височина.
- Най-тясна и с най-малка надморска височина е Западната Дунавска равнина – факт, който вероятно е изненадващ за мнозина, очакващи източната част на Дунавската равнина, която достига до Черноморския бряг, да е с най-ниската надморска височина. Релефът на Западната Дунавска равнина е равнинно-хълмист, а по площ е на второ място в сравнение с другите две части на най-голямата равнина в България.
- Първенец по своята площ с 19 753 кв.kм. и заемаща почти 2/3 от територията на Дунавската равнина е Източната Дунавска равнина. Тя е на първо място и по надморска височина – 210 метра. Това е напълно обяснимо, като се има предвид надморската височина от 517 метра на Лилякското плато, част от Източната Дунавска равнина. Източната Дунавска равнина се отличава със своя разнообразен платовидно-хълмист релеф и е дом на най-голямата за страната ни защитена местност.
- Средна Дунавска равнина е най-малката по площ от трите части, на които Янтра и Вит разделят най-голямата равнина в България. Тя обхваща 4534 кв.км. Макар да е с най-скромната територия тя е приютила вдъхновяващи и неповторими природни паркове и резервати, тайнствени пещери, известния Драгановски рид и други.
Коя е най-голямата низина в България?
Още: Как да приготвим най-вкусните мързеливки за закуска
Още: Как се изпълнява сурвакането в различните краища на България?
Значение на Дунавската равнина
Земите на най-голямата равнина в България са плодородни, като преобладават черноземните почви, което е от ключово значение за развитието на земеделието в равнината. Макар че се наблюдават природни явления като слани, мъгли, засушавания, градушки и снегонавявания и други, опасни за посевите, климатът е като цяло благоприятен през по-голяма част от годината и равнината ражда култури, ценни за изхранване на населението.
С тази цел най-голямата равнина в България е използвана още от Траките, които обработвали плодородните черноземни почви, за да осигурят храна за племената си. Известно е, че са унищожени и гори, били някога част от Дунавската равнина, както и отводнени заблатени участъци от равнината около река Дунав, за да се използва земята за земеделие.
Значима е ролята на Дунавската равнина и за добиване и преработване на природни суровини, развити са машиностроенето, химическата промишленост. Огромна роля за развитието на района и за страната като цяло играят пристанищните градове, разположени именно в Дунавската равнина – в източните ѝ части – по бреговете на Черно море. Пак там – по Черноморието – е развит и туризмът, който обаче е слаборазвит в останалите части на най-голямата равнина в България.