Всеки собственик подхожда по свой начин към защитата на собствеността на дома от гръмотевични удари. Мнозина пренебрегват това като използват домашно приготвени устройства. Тези, които се нуждаят от наистина ефективна защита срещу гръмотевични бури, избират специална система за мълниезащита. Мълниезащитата може да бъде външна, предпазваща от директен удар на мълния, и вътрешна, предотвратяваща последствията от електрически разряди. В идеалния случай се препоръчват и двете.
Още: Защо се появяват винарки във виното
Още: Специалисти предупреждават: Никога не слагайте тези 9 храни и напитки на масата за вечеря
Външни мълниезащитни системи
Методът на външна защита е представен от две опции:
1. Традиционна или пасивна система - висок метален щифт (гръмоотвод) и заземителен контур, свързани помежду си с метален токопровод.
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
2. Активни - по-скъпи, но по-ефективни и компактни. Основната разлика е способността на гръмоотвода да създава привличане на мълния поради йонизацията на околния въздух, премахвайки опасността от защитените обекти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Стряскащо: 80% от сградите у нас не са защитени срещу мълнии
Вътрешна защита от гръмотевици
Вътрешната защита от гръмотевици е проектирана да изпълнява малко по-различна роля, като допълва работата на външната система. Основната й задача е да предпазва електрониката, комуналните услуги и други засегнати обекти от мощни електромагнитни полета, генерирани по време на гръмотевична буря. Вътрешното оборудване сред основните му компоненти включва мълниеприемници и ограничители на напрежение, монтирани в специално табло.
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
В случай на силен удар, полупроводниковите резистори в основата на системните компоненти поемат тежестта на удара. В зависимост от това кои резистори, за еднократна или за многократна употреба, са монтирани, след удар от мълния те трябва или да бъдат заменени или да се ремонтират сами.
Проблеми при избора на защита от гръмотевици
Трудно е да изберете сами мълниезащита. Проблемът се състои в необходимостта от анализ и оценка на цялата съвкупност от експлоатационни условия, в които ще работи оборудването, с последващото им сравнение със специфичните характеристики на неговите елементи. Именно поради тази причина проектирането, сглобяването и инсталирането на мълниезащитни системи е задача на специалистите.