Един от най-вкусните плодове на света - колко знаем за него?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Произход на думата "портокал"
В превод на думата "Apfelsine" означава "китайска ябълка". Името символизира страната, в която плода расте в изобилие. Корените на думата „портокал“ е свързана с дравидската дума „аромат“, която също е много символична. В крайна сметка портокалите са невероятно ароматни плодове, които изпълват с миризмата си за няколко минути.
През 14-ти век думата "оранж" се появява на английски и започва да звучи като "оранжево". По-късно името на цвета произлиза от това, съвпадащо по цвят с кожата на ярък сочен плод.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Коя държава е родината на портокала?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Родината на портокалите е Китай, а тези плодове са се появили там преди повече от 4000 години. Портокаловите дървета са със сладки или кисели плодове. Първоначално в Европа са дошли кисели сортове цитрусови плодове. Това се случва в началото на 15 век. Съществуването на тези плодове в тези страни по онова време дори не е подозирано. По-късно, около края на 15 век, когато се установяват търговско-икономическите връзки между Запада и Изтока, портокалът идва и в Европа. Този сочен сладък цитрус се смята за лукс и само много богати и знатни хора са могли да си го позволят. Ето защо през 15 век портокаловите дървета в Европа растат само в градините на крале и благородници. Климатът на студените европейски страни не позволява портокаловите дървета да растат на открито, така че за тях са построени затворени оранжерии.
В дивата природа е невъзможно да се срещнат сладки портокали. Китайците са започнали да ги отглеждат, а след това ги разпространяват в други страни.
В Русия сочните ароматни плодове се появяват едва през 18 век. Княз Меншиков чул от задгранични другари за чудодейния плод и решил да ги отглежда в огромни оранжерии около двореца си. След известно време Екатерина II дава на красивия дворец, заобиколен от портокалови дървета, красивото име "портокаловото дърво". По-късно те дори изобретили специален герб, който представлява сребърно платно с изобразено портокалово дърво.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Какви са ползите от портокалите
Прекрасните оранжеви цитрусови плодове съдържат огромно количество витамини, минерали и соли, необходими на организма. Най-вече портокалите се ценят именно заради високото съдържание на аскорбинова киселина и калий. При външното въздействие на портокаловия сок върху рани и порязвания се наблюдава лечебен ефект от плода. И освен всичко друго, портокалите са чудесен антидепресант.