Циановодород HCN е безцветен газ с мирис на бадем, силна отрова.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
В ниски концентрации циановодородната киселина има миризма на горчиви бадеми, във високи концентрации - неприятна миризма.
ЦИАН - безцветен отровен газ с мирис на горчиви бадеми, съединение на въглерод и азот.
Общи отровни вещества, като хлор цианид, циановодородна киселина - миризмата на горчиви бадеми.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Циановодородна киселина (циановодородна киселина) е газ или безцветна течност, която има мирис на горчив бадем, лесно се смесва с вода и редица органични разтворители. При -13,3 ° C циановодородната киселина се втвърдява, образувайки влакнеста кристална маса. Циановодородната киселина е слаба киселина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Циановодородната киселина не се среща в свободно състояние в природата. Тя се среща под формата на химични съединения, които включват гликозиди (амигдалин, пруназин, дуррин и др.). Амигдалин се намира в семената на горчивите бадеми, семената на праскови, кайсии, сливи, череши, в листата на лаврови череши и др. Този гликозид, под въздействието на ензима емулсин, а също и под въздействието на киселини, се разлага в глюкоза, бензалдехид и циановодородна киселина. Пруназинът се намира в черешата на Пенсилвания, а дуринът се намира в просото. При изгаряне на целулоид може да се образува циановодородна киселина. Следи от тази киселина се намират в тютюневия дим.
иановодородната киселина и нейните соли се използват за синтеза на редица органични съединения, при добива на злато, за дезинфекция и борба с вредителите, за борба с вредителите по растенията и др. От съединенията на циановодородната киселина, използвани в народното стопанство, са натриевите и калиеви цианиди от голямо значение.
Циановодородната киселина и нейните соли са силно токсични. По токсичност циановодородната киселина превъзхожда много известни отрови. Трябва да се знае, че от добавянето на силни киселини към цианидите веднага се отделя циановодородна киселина, което причинява тежко и понякога фатално отравяне. При вдишване на големи концентрации на циановодородна киселина, смъртта може да настъпи моментално от спиране на дишането и сърцето. Като се има предвид високата токсичност на циановодородната киселина и нейните соли, е възможно да се работи с тях в лаборатория с добра вентилация.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод