Изследователка тествала 21 виртуозни цигулари и те не могли да разпознаят цигулките "Страдивариус" на тъмно, пише в. "Гардиън".
Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги
Инструментите с тази марка са най-желаният блян за всеки музикант и те биха платили милиони, за да се докоснат до техните струни.
Оказа се обаче, че и най-големите професионалисти не могат да направят разликата между нова цигулка и "Страдивариус" на 300 години.
Клаудия Фриц, изследователка от Парижкия университет, тествала 21 виртуозни изпълнители, явили се на международен конкурс в американския град Индианаполис. На тях им били предоставени 3 нови и три стари, маркови инструмента - две цигулки "Страдивариус" и една "Гуарнери".
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Клаудия Фриц изгасвала осветлението и поднасяла на виртуозите цигулките в разбъркан вид. За да не видят на какво свирят, музикантите били с превързани очи. За да не "подушат" старите инструменти, старите и новите били напарфюмирани със силно ухание.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Цигуларите трябвало да класират предлаганите им инструменти по качество, удобство за свирене и богатство на звука. Виртуозите масово гласували за новите инструменти. Те не могли да преценят дали предпочитаната от тях цигулка е нова или стара.
"Това показва, че старите инструменти са свръхнадценени и исканите за тях цени са главоломни", твърди госпожа Фриц. Трите маркови цигулки, участвали в експеримента, били на обща стойност около 10 милиона долара. Тяхната цена е стотици пъти по висока от съвременните цигулки.
"Съвременните майстори изготвят отлични инструменти и е крайно време техният труд да бъде оценен по достойнство", твърди авторката на изследването. БТА
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа