Днес ще ви разкажа за историята на един от най-новите градове в нашата страна. Въпреки че е получил този статут едва преди 20 години, това селище има дълбоки корени в историята и се смята, че е основано от персийци. Открийте повече за завладяващата история на град Аксаково.
Историята на Аксаково
1.Крепостта Мъглиж
Историята на това селище започва още от тракийско време, като запазените артефакти свидетелстват за съществуването на населено място по тези земи. По-известната история свързва Аксаково със селището под крепостта Мъглиж. Тази крепост е изградена по времето на Първата българска държава и играе ключова роля в защитата на земите, водещи към столиците Плиска и Преслав от североизток. По времето на Второто българско царство, Мъглиж продължава да изпълнява важната си функция, като има запазени останки от стрели и копия от различни български владетели.
Първият писмен източник, който споменава селището, е от периода на османското нахлуване в края на XIV век. През 1388 година, Али паша превзема Шумен и Нови пазар и обсажда Варна, като се предполага, че е спрян при крепостта Мъглиж. Въпреки това, през 1391 година, Варна и Мъглиж са превзети от османците. Битката, която решава съдбата на региона, се състои през 1444 година, когато Владислав Варненчик губи при Варна — последната важна точка в съдбата на българите в тези земи.
През следващите години започва интензивен процес на обезбългаряване на региона, като в рамките на около 100 години се появяват редица селища с чисто турски произход. Така възниква и следващото населено място — село Аджемлер.
2.Село Аджемлер - основано от перси
Интересен е фактът, че за кратък период село Мъглиш и село Аджемлер съществуват паралелно – поне така показват османските данъчни регистри от средата на XVII век. Но към края на века, село Мъглиш се претопява в рамките на село Аджемлер.
Причината да посоча, че град Аксаково се смята за основан от перси, е че той е продължение на село Аджемлер. Самата дума "аджеми" бива обвързвани от някои изследователи като Васил Миков с думата "перси". В подкрепа на тази теза има и легенда сред местните жители за основаването на селището. Известно е, че след турско-персийските войни от този период, перси са били разселени по тези земи. Доказателство за това е писмен документ от 1620 година, в който се съобщава за присъствието на персийски търговци във Варна. Дали тези перси са основали селото или то просто е било последна спирка по пътя им към Варна – не можем да знаем, но така или иначе, неговата история има персийска връзка.
3.Аксаково
След Освободителната война Аджемлер постепенно променя облика си. Много от турците продават имотите си и се завръщат в Османската империя, като на тяхно място идват български бежанци от неосвободените български земи. Това постепенно води до желание за промяна на името на селото. Проектът за преименуване датира още от 1910 година, когато се предлага селото да бъде кръстено на един от най-значимите руснаци в Освобождението на България - Иван Аксаков. Официално това става през 1934 година, като по този начин делото на Аксаков за популяризирането на българския въпрос в рамките на Руската империя получава заслужено признание.
На 27 май 2004 година Аксаково официално получава статут на град.