Тук ще ви представим историята на един от най-древните градове в нашата страна. Той е сменял цели 8 имена през вековете. Днешното му име е Стара Загора, но предишното е Железник. Извън тези 2 имена, има още цели 6 други наименования, които е носил през вековете. Ето кои са те и каква е тяхната история.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
1.Берое
За начало, името Берое ни отвежда в дълбоката древност, когато територията на днешна Стара Загора е била заселена преди около 2500 години. Това име е синоним на първото селище, основано тук, и повече хора в днешно време го свързват с популярния футболен отбор от града.
2.Августа Траяна
Следва името Августа Траяна, което отразява времето, когато градът е част от Римската империя. Градът наречен на името на император Траян, се превръща в един от забележителните центрове в провинция Тракия и изиграва ключова роля в разпространението на ранното християнство по нашите земи. Точно тогава бива присъединен за първи път към България по времето на хан Тервел през 705 година.
3.Иринополис
Непродължително, но значимо е и името Иринополис, което е дадено в чест на императрица Ирина(майката на император Константин VI). Той успява да възстанови разрушения град през 784 година, но при следващите български владетели(хан Крум) през 812 година, той отново бива върнат в пределите на България.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
4.Боруй
Името Боруй e свързано с дългия период на принадлежност на града към Българската държава и се предполага, че произлиза от видеоизменаната българска дума за крепост - боруй. Градът играе голяма роля в рамките на страната, тъй като се предполага, че дори приемането на християството лично от Борис се случва точно под Аязмото.
5.Верея
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Със своите старинни корени, Верея е образът на града през Третия кръстоносен поход, воден от Фридрих Барбароса. През 1189 година е описано, че кръстоносците са минали през богатия град Верея и са го превзели и оплячкосали.
6.Ески Загра
Ески Загра е името на града в рамките на Османската империя. То се среща за първи път през 1430 година под името Ески Хисар. В рамките на следващите години, градът сменя името си няколко пъти, но всички наименования имат този общ корен. Поради тази причина съм посочил Ески Загра, което е името наложило се от този период.
7.Железник
Под влияние на възрожденските дейци и местното население, градът започва да бъде наричан Железник — отказ от османското наименование и стремеж към национална идентичност. Това е по информация на българския възрожденски деец Тодор Шишков, който записва този факт през 1858 година. Самото име Железник се среща и в други документи от този период.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
8.Стара Загора
Интересното е, че сегашното си име градът получава още преди да стане част от България. Това се случва през 1871 година. Тогава е свикан Народен църковен събор, на който бива учредена Загорската епархия. Тогава хаджи Господин Славов (това е бъдещият първи кмет на Стара Загора и Господин е първото име на този забележителен човек) предлага да бъде сменено името на града. Той дава идеята да се запази старото име "Загоре", но в българската му форма "Загора". Към него се добавя и определението "Стара", за да покаже, че този град има хилядолетна история. Това предложение се приема и Стара Загора е първият български град, който приема това си име още преди Освобождението.