Всяка година на 1 ноември отбелязваме Денят на народните будители, почитайки паметта и спомняйки си за делата на българските просветни дейци и революционери.
Още: Денят на кой български светец се превръща в ден на народните будители?
В България под османско владичество, хората се обединяват около подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет. След освобождението много градове и села искат да отдадат заслужената признателност към народните будители не само като кръщават улици, читалища и училища на тяхно име.
Това е причината през 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България да внесе предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. От 1923 до 1945 г. това е общонационален празник.
Още: Кои са някои от най-интересните традиции и празници в света?
През 1945 година празникът е отменен и след дълго прекъсване, със Закона приет от 36 Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява честването на празника.
1-ви ноември официално се отбелязва като Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.