Континентът Евразия е най-големият на планетата Земя. Площта му заема една трета от планетата и е дом на по-голямата част от човечеството. Пътувайки през него, можете да срещнете дълбоки падини, непроходими гори, безкрайни степи, заснежени планински върхове до облаците, големи пустини и вечнозелена тундра.
Ето някои интересни факти за Евразия.
Исландия
Времето в Исландия може да се сменя до 4 пъти през деня. Столицата Рейкявик е много малка и почти всички нейни жители се познават. Призната е за световен лидер в екологичната чистота.
Арабският полуостров
Счита се за най-големият, дължината му от север на юг е 1950 километра, а от изток на запад - 2550 километра. Трябва да се отбележи, че на полуострова има малък брой реки, а съществуващите не са големи по размер.
Азовско море
Азовско море, което се счита за най-малкото в света, се влива в континенталната част на Евразия. Средната му дълбочина е 7,4 метра, а максималната – 13,5 метра. През лятото водата става много топла и температурата й достига 32 градуса. По световните стандарти морето се смята за най-наситеното с риба.
Мъртво море
В Евразийският континент се намира Мъртво море, което е най-соленото езеро в света. Независимо от сезона, водата надвишава 20 градуса по Целзий. Счита се за лечебна и има положителен ефект върху човешкия организъм.
Ще познаете ли точната бройка на континентите на Земята?
Животински свят
Евразия е уникален континент, обитаван от различни животни. Тайгата е дом на росомахи, рисове, леминги, лосове, лалугери, мечки. В горите можете да срещнете сърни, лисици, вълци и други животни. Правят се опити да бъдат възстановени популациите на зубри, турове, амурски и бенгалски тигри, панди.
Още любопитни факти
Панда
Това животно може да се намери само на едно място на Земята - планините на централен Китай. В Китай преди 10 години беше обичай да се подарява бебе-панда като дипломатически подарък. Днес популацията на този вид е силно намалена - само 1600 представители в природата и 140 в зоологическите градини.
Зондските острови са най-големият архипелаг и се състоят от 3000 острова. Общата им площ е 1,7 млн. кв. км.
Областта на Северния полюс – Арктика, започва да се изследва през ХVІІІ век.
Евразия е изключително ценна за археолозите, тъй като под земята често се намират уникални исторически и праисторически артефакти, които се съхраняват в различни музеи по цял свят.
Езерото Байкал е най-дълбокото в света - 1642 метра до дъното.
По бреговете на река Дунав са разположени столиците на 4 държави.
През 1904 г. в Среден Урал е открито голямо парче платина с тегло 8 килограма и 395 грама.
Страните, които са на първо място по брой езера, са Швеция и Финландия.
Един от най-големите сапфири в света е открит в Мианмар.
Хималаите са най-високата планинска система. Тук е и най-високият връх на планетата – Еверест (Джомолунгма).
Знаете ли колко са континентите на Земята?
Тибет се счита за най-високото плато, разположено на този континент. Средната му височина е 4 хиляди метра, а площта му е 2 млн. кв. км.
Най-дългото растение на планетата е ратановата палма. Тя представлява лиана, която се среща в горите на Азия и достига 3000 метра дължина.
Най-голям брой вулкани са съсредоточени на тихоокеанското крайбрежие на Евразийския континент. Въобще, в Евразия има много изгаснали и действащи вулкани, благодарение на които температурите на подземните води понякога достигат 100 градуса по Целзий.
Средиземно море се счита за най-голямото по площ в Евразия.
Най-голямата змия живее в горите на Югоизточна Азия. Това е мрежестият питон, който може да достигне 7 метра дължина.