Много диетолози са стигнали до извода, че слънчогледовото масло носи повече вреда, отколкото полза. Затова все по-често се споменават алтернативни съставки, които могат да го заменят.
Д-р Даниела Занинели ни информира по този въпрос.
Много хора по навик използват слънчогледово олио при готвене, например: пържене на месо в тиган. Това е най-простият метод, но, за съжаление, не е полезен: при високи температури слънчогледовото масло отделя алдехиди. Те ускоряват възпалителните реакции, допринасят за сърдечно-съдови и стомашно-чревни заболявания, може да провокират рак. При това слънчогледовото масло е много калорично, затова дори просто добавено към салата може да причини наддаване на тегло. С какви продукти можете да го замените, за да направите менюто си по-балансирано и здравословно?
Кокосово масло
Замяната на олиото с кокосово масло е добър вариант, тъй като последното притежава множество полезни свойства. Наситени мазнини, които влияят позитивно върху развитието и функционирането на клетките в тялото. Лауринова киселина, която подсилва имунната система поради антивирусни и антибактериални свойства. Кокосовото масло е идеално за диета - ускорява метаболизма и не се складира в мастни резерви, а една супена лъжица съдържа само 117 калории.
Как се познава качественото олио?
Масло гхи
Гхи е избистрено масло от Индия. След бавно нагряване от него се изцежда млечен протеин - резултатът е кремообразна мазнина, която не съдържа лактоза. Можете да направите гхи у дома: разтопете краве масло, оставете да кипне и да къкри половин час на слаб котлон, след това прецедете през цедка. Този продукт се усвоява лесно от организма и съдържа наситени мастни киселини, витамини А и Е.
Зехтин
Зехтинът е може би най-често срещаният вариант за замяна; с него може да се подправи почти всяка салата и да се пържи месо. Но има един нюанс - особената миризма, която може да се появи по време на готвене, а не всеки я харесва. Съдържа есенциални мастни киселини, витамини К и Е, калций, фосфор, калий и антиоксиданти. Редовното консумиране на зехтин помага за премахване на токсините и отпадъците, намалява холестерола, разширява кръвоносните съдове и подобрява процеса на храносмилане.
Семена и ядки
За да подправите салатата си, можете да пропуснете изобщо течните масла и да използвате сухи продукти, които съдържат мазнини. Например: тиквени, ленени, сусамови, слънчогледови семки, орехи и кедрови ядки, кашу. Семената и ядките са естествен източник на мононенаситени и полиненаситени мазнини, които намаляват нивата на холестерола и риска от сърдечни заболявания.
Авокадо
Отлична основа за салата е авокадото, универсален плод, който съчетава и допълва вкусовете на други храни, прави ястието по-засищащо и съдържа огромно количество здравословни вещества. Когато избирате рецепта, можете да се спрете на гуакамоле - студено предястие, което има консистенция на гъст сос.
Полезно ли е слънчогледовото олио?
Сметана и кисело мляко
За да избегнете пърженето на храна в тиган, можете лесно да замените слънчогледовото масло със заквасена сметана или натурално кисело мляко (главното е да изцедите излишната течност) и да задушите месото. Тези „сосове“ съдържат малко, но достатъчно количество мазнини и правят ястието крехко и меко, без да прекрачват диетичната граница. Същото се отнася и за готвенето на риба. Можете уверено да добавяте заквасена сметана към салати - а за да направите ястието по-хранително, прибавете майонеза.
Зеленчукови и плодови пюрета
Ако обичате да изненадвате гостите си със свежи десерти или сладкиши, тогава опитайте да добавите плодово пюре към рецептата вместо слънчогледово масло. Ябълка, банан, сини сливи - тук можете да разчитате на вашите вкусови предпочитания, в крайна сметка ястието ще изненада всички с особен вкус и здравословен състав. Банановото пюре е любимо на мнозина; освен че има вкус, то прави печивата или бисквитите фини и ефирни.
Внимание! Статията е информативна. Избягвайте самолекуване, а по въпросите, повдигнати в нея, се допитвайте до специалист-диетолог!