Днес много хора смятат, че американският изобретател Томас Едисън е дал на света електрическа крушка. Изненадващо за много от вас - тези хора грешат!
Ще се опитаме да намерим най-точния отговор на въпроса - кой пръв е изобретил електрическата крушката.
Томас Едисън получава патент за изобретяването на крушка с нажежаема жичка на 20-ти декември, 1879 г. Но въпреки този факт, по това време електрическите лампи вече са били познати и то от няколко десетилетия.
Така например белгийският учен Джобар създава своя собствена крушка през 1838 г. Неговото изобретение светило, благодарение на използването на въглен. Изобретението се оказало евтино, но краткотрайно. Всеки източник на светлина служел само за около 30 минути. Следователно изобретението на Джобар никога не започнало да се използва масово и системно.
Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Ето как лесно да развиете счупена електрическа крушка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
След 2 години британецът Уорън Де ла Рю решава да използва платинена тел като елемент с нажежаема жичка. Той успял да увеличи значително продължителността на работата й, но я направи доста скъпа. Не е изненадващо, че изобретението му в последствие не станало популярно.
В средата на 19-ти век учен от Германия - Хайнрих Гьобел, предложил изпомпване на въздух от стъклени колби, което покачило експлоатационния живот на продуктите. Това разбира се станало само за няколко часа, което не било достатъчно „електрически свещи“ да заменят традиционните навсякъде. Заедно с това крушките на Гьобел се оказали изключително крехки, което било поредната прична да не станат много известни и приложими.
Крушките с нажежаема жичка, които в продължение на много часове светели, са изобретени от трима учени едновременно. Техните имена са: Лодигин, Суон и Едисън. Наред с това всички те стигнали до своите изобретения независимо!
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Още: Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
Патентът на руснака Лодигин е даден за въглеродната лампа във вакуумна колба. Той датира от 1874 година.
Джоузеф Суон получил подобен патент във Великобритания 4 години по-късно.
Кои са най-големите подводни открития в историята
И Томас Едисън - година по-късно, но в САЩ. И именно Едисън заедно с екип от съмишленици успял да увеличи живота на своята крушка до 1200 часа. Това станало възможно, благодарение използването на карбонизирани бамбукови влакна. По-късно Едисон заедно със Суон създават компания за производство на електрически крушки.
Лодигин обаче продължил да работи върху обещаващи разработки, след като емигрирал в Съединените щати през 1890г. Той бил първият, който се сетил да използва огнеупорността на волфрама като нишка. И така му е присъден патент за електрическа крушка с волфрамова спирала, датираща от 1906 г.
Модерния си вид и дизайн лампата придобиват през 1910 г., когато Уилям Дейвид Кулидж изобретява начин за производство на волфрамова нишка в индустриален мащаб, а Ървинг Лангмюър предложил пълнене на крушките с инертен газ, за да се увеличи светлинната мощност и да се покачи експлоатационният им живот.