Какво представлява хормонът на глада грелин и защо се нуждае тялото от него?
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Грелинът е човешки хормон на апетита, който контролира количеството изядена храна, регулира чревната подвижност и влияе върху синтеза на инсулин и хормон на растежа. Той се произвежда в стомаха при липса на храна - и е директен сигнал към невроните на мозъка за действия, свързани с търсенето на храна.
Грелинът се произвежда основно в стомаха. А също (но в много по-малка степен) – в мозъка, червата, бъбреците, хипофизната жлеза и плацентата при жените. Грелинът се покачва, когато човек е гладен, и намалява, когато човек е сит.
Как хормонът на глада поражда страх
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Именно грелинът изпраща сигнала "Искам да ям!" към хипоталамуса. Хипоталамусът е малка (с размер на грахово зърно) подкорова структура в центъра на мозъка, която контролира функциите на тялото като глад, ситост, жажда, сън, телесна температура и физиологични промени, свързани с емоции (като страх).
С прости думи, всичко се случва така: не сте яли днес, в тялото ви се отделя грелин, което сигнализира на хипоталамуса, който от своя страна подсказва на тялото: стомахът ви къркори, чувствате се неудобно, не можете да се концентрирате или върху нещо друго освен мисълта за лека закуска. Накрая отиваш на обяд.
Тоест, грелинът е хормон, който казва на мозъка за състоянието на енергийния баланс в тялото - каква е консумацията и дали е необходима нова порция "гориво". Тази верига също включва инсулин и хормона на мастната тъкан лептин, който се нарича хормон на ситостта (той замества грелина, когато сте сити).
Грелинът е открит от Masayasu Koijima през 1999 г. като ендогенен рецептор, способен да стимулира освобождаването на растежен хормон.
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
През 2000 г. учените установяват, че грелинът регулира приема на храна като цяло (и в частност метаболизма на глюкозата), както и телесното тегло - и наднорменото тегло. По-нататък е описано, че грелинът влияе върху вкусовите усещания, модулацията на съня и дори поведението, търсещо награда, което означава, че грелинът стимулира хранителното поведение, насочено към получаване на удоволствие от храната, а не просто към ситост. Грелинът отговаря за апетита – реакцията към вкусно ухаеща и красива храна. Ето защо правим грешен избор в полза на сладки, мазни и по-вредни храни.
Как да подобрим производството на грелин?
Опасно е да се опитвате да "блокирате" грелин с помощта на различни лекарства. Често при наднорменото тегло проблемът не е в прекомерното производство на този хормон (в действителност се синтезира по-малко от него), а в повишената способност на тялото да реагира на хранителни стимули.
Връзката между грелин и инсулин играе специална роля. Редовната и неконтролирана консумация на бързи въглехидрати (особено на фона на заседналия начин на живот) нарушава способността на тялото да използва правилно енергията - създавайки желание за сладко и увеличавайки натрупването на висцерална мазнина.
Хормон на глада забавя стареенето
Как да нормализирате грелина:
1. Следете качеството на съня си. Липсата (или лошото качество) на съня засяга не само производството на грелин, но и производството на хормона на стреса кортизол - както и желанието за бързи въглехидрати.
2. Упражнявай се редовно. Увеличаването на мускулната маса е свързано с подобряване на способността на тялото да използва калории за метаболитни цели, а не за натрупване на наднормено тегло.
3. Яжте повече протеини и фибри. Диета с ниско съдържание на въглехидрати, богата на фибри и протеини, е по-ефективна за поддържане на теглото от диета, базирана на въглехидрати.
4. Избягвайте въглехидрати с висок гликемичен индекс. Захарта и други бързи въглехидрати влияят върху производството на инсулин - и образуването на устойчивост на глад и хормони на апетита.
5. Избягвайте наднорменото тегло. Висцералната мазнина, която се натрупва във вътрешната кухина на стомаха и избутва стомаха напред, може да произведе хормона лептин, който влияе върху апетита.
6. Вместо диета, използвайте редуване на калориите. Ако искате да отслабнете, редувайте периоди на нормално и нисковъглехидратно хранене - или практикувайте периодично гладуване.