Отговорът на този въпрос е град Добрич. В хода на историята си той носи едва четири имена - Хаджьоолу Пазарджък, Добрич, Базарджик и Толбухин, но за последните 150 години този град е сменил името си цели шест пъти. Причината за това е, че неговата държавна принадлежност е била променяна няколко пъти между България и Румъния.
Още: Най-хубавите пожелания за Коледа
Още: Стихотоврение за Бъдни вечер от Иван Вазов
История на град Добрич
Хаджьоолу Пазарджик
Въпреки че местоположението му винаги е било ключово за българската държава, град Добрич е бил създаден относително късно. Открити са антични останки и се знае, че той е бил важен център по време на Средновековието. Въпреки това, големите нашествия по време на Втората българска държава довеждат до обезлюдяване на региона. Първите свидетелства за създаването на населеното място са свързани с Хаджьоолу - пътуващият турски търговец, който се смята, че през 16 век е в основата на създаването на града. Поне такава е легендата за първото му име - Хаджьоолу Пазарджик. С течение на времето това населено място се превръща в град и става център на търговията в тази част на империята. Известен е и Добричкият панаир. Много българи се заселват в този регион в резултат на поредицата руско-турски войни. Градът запазва това си име до Освобождението.
Добрич
Добрич получава името си на 19 февруари 1882 г. по името на деспот Добротица, който управлява Добруджанското деспотство - едно български държави през средата и края на 14 век. Идеята се заражда в ума на местен учител, който мобилизира местното население и подава петиция до българските власти. Градът запазва това име повече от 30 години, но след неуспехите на България в Балканските войни, Букурещкият мирен договор потвърждава предаването на града на Румъния.
Базарджик
Базарджик е името, което румънските власти му определят. Те провеждат редица репресии срещу местното българско население. Градът се нарича "пазарно средище" - място, което е определено за търгуване. Това премахва връзката на името Добрич(Добротица) с българската история и е част от процеса на дебългаризация, провеждан от румънските власти. По време на Първата световна война, българските войски превземат града и го преименуват на Добрич, но след загубата войната, той връща румънското си име.
Още: Нова година 2025: В какъв цвят е най-добре да се облечете в празничната нощ, за да привлечете късмет
Още: Знаете ли коя държава посреща първа Нова година?
Толбухин
С Крайовската спогодба, градът се връща в българската територия и отново се нарича Добрич. На 20.10.1949 година, само три дни след смъртта на генерал Толбухин, новата власт взема решение градът да бъде кръстен на неговото име. Толбухин е бил още по-рано уважен от добричани, като още през 1946 година е обявен за почетен гражданин на града. През 1990 година, с указ на президента Жельо Желев, е възстановено името Добрич.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 4 сорта картофи за перфектно картофено пюре - любими са на всички готвачи и градинари
Сега разбрахте кой български град най-често е сменял името си. Имената, които носи са само 4, но самият град бива преименуван цели 6 пъти след Освобождението. Причината е, че той често преминава между български и румънски ръце.