Днес ще разкажем за историята на един великолепен български град - Пазарджик. Според легендата, този град е основан от татари през средата на XV век. Потопете се в богатата му история и открийте всичко, което трябва да знаете за това очарователно място.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Къде избухва последното българско въстание преди Освобождението
Историята на град Пазарджик
Пазарджик за пръв път се появява в османските документи през 1472 година, описан като Базар Татар Йенидже. По-късно се споменава и името Татар Пазарджик. Терминът "Пазар", произхождащ от персийски, означава място за търговия, докато суфиксът "джик" подсказва за по-малък търговски пункт. В исторически план, този район е бил център за обмен на стоки сред местното население.
Легендата за татарите основали града
Легендата разказва, че Пазарджик е основан от татари в рамките на Османската империя. Градът се намира на важния маршрут Белград - Траянови врата - Цариград, който следва трасето на древния римски път Via Militaris. Татарите, служили като стражи, са защитавали този основен и стратегически важен път за империята.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
С времето Пазарджик се трансформира в значим икономически център. От града води началото си плавателният участък на река Марица, който е активно използван в миналото. Благодарение на своето удобно местоположение, Пазарджик се утвърждава като търговски център за стоки от различни части на империята. Това води до създаването на първата българска махала - Вароша, името на която в превод означава "търговище" или "пазарен град". Така Пазарджик привлича все повече българи и представители на други етнически групи като арменци и евреи, благодарение на процъфтяващата търговия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Какво "божие наказание" застига Иван Асен II?
Пазарджик и Българското Възраждане
Пазарджик изиграва ключова роля в процеса на Българското Възраждане, като се превръща във важен търговски и културен център. Тук, множеството търговци допринасят за възраждането на българския език и култура в региона. Постепенно, образованието и църковните служби започват да се провеждат не само на гръцки, но и на български език, като от средата на 19-ти век напълно преминават на нашия език. В Пазарджик се учредяват революционни комитети от велики личности като Васил Левски и по-късно Георги Бенковски, подчертавайки града като един от центровете на националноосвободителното движение.
Освобождението на Пазарджик
На 14 януари 1878 година, градът е освободен благодарение на усилията на отряда на генерал Гурко. В този исторически момент, с неоценимата подкрепа на Ованес Съваджаян, предоствратява истинска катастрофа. Има план на турското военно ръководство за изгарянето на целия град. Тук говорим и за жителите на Панагюрище, които трябвало да бъдат блокирани в него. Ованес Съваджаян е арменец по произход, работещ като телеграфист за Османската империя, изиграва ключова роля в спирането на това зверство. Той предава съобщение между Сюлейман паша и централното командване в Цариград, в което Сюлейман иска разрешение да осъществи този си план. Положителният отговор от Цариград е хитро сменен от Съваджаян на отрицателен, което спасява града и неговите жители от гибел и превръща смелия телеграфист в истински герой.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Пазарджик след Освобождението
Не случайно временен кмет на града става точно Ованес Съваджаян. Той трябвало да се справи с глада, недоимъка и разрушенията оставени от османците. Въпреки това с помощта на временното руско управление, положението в града е стабилизирано. Пазарджик за кратко е част от Източна Румелия, но взема активно участие в Съединението и успява след това да се върне в пределите на България.