Има хора, които ядат повечко, не спазват диети, не се занимават с физически дейности – а отслабват. Това се дължи на техния ускорен метаболизъм.
Д-р Марсела Готшалд ни разказва тук за това явление.
Метаболизмът представлява група от функции в организма, които задоволяват енергийните нужди, поддържат дейността на различните органи, физическите и менталните действия. Можем да разделим общия метаболизъм на четири основни понятия.
1. Базална метаболитна скорост
Базалната (базовата, базисната) метаболитна скорост или базалният метаболизъм - това е изгаряне на калории в състояние на покой; така организмът поддържа своите жизненоважни функции: изпомпване на кръв, дишане, дейности на нервната система и т. н. Тези калории са до 75% от дневната калорийна нужда.
2. Топлинен ефект от храната
Това включва енергийните разходи за процеса на храносмилане, усвояване и използване на полезните вещества, които се получават чрез храната. Те са между 5 и 15% от дневния метаболизъм.
3. Термогенеза на активността без упражнения
Това включва дейностите, извършвани спонтанно. Сред тях са безцелни движения, импровизирано ходене просто насам-натам, стоене, разговори с някого и др. Тези дейности консумират 300 до 350 калории дневно.
4. Топлинен ефект от физическата активност
Топлинният ефект на физическите дейности се определя от общите калории, изразходвани по време на различни натоварвания и движения. Създава се от аеробни дейности, които стимулират сърдечно-съдовата система, или от анаеробни тренировки, стимулиращи мускулите.
Не само лимон: Сложете това във водата за бърз метаболизъм и силен имунитет
Симптоми на ускорен метаболизъм (хиперметаболизъм)
1. Отслабване без видима причина
Един от най-типичните симптоми на ускорен метаболизъм. Когато метаболизмът остава продължително активен, организмът се нуждае от повече калории, за да поддържа своите функции, което изразходва повече енергия.
2. Умора и изтощение
Ускореният метаболизъм се нуждае от повече калории, а когато те не се доставят редовно, това води до засилена умора и изтощение. При по-бърз метаболизъм организмът не може правилно да използва полезните вещества от храните. Така се нарушават метаболитните процеси и жизненоважни функции.
3. Завишен сърдечен ритъм
Когато метаболизмът е по-активен, организмът има по-голяма нужда от кислород, затова сърцето трябва да бие по-бързо. А когато сърдечната честота се увеличава, възникват много други симптоми от рода на безсъние, изпотяване, умора и др.
4. Безсъние
Друг симптом на ускорен метаболизъм е безсънието или затрудненията при сън. Това често се дължи на ускоряването на сърдечния ритъм и повишената телесна температура.
5. Прекомерно изпотяване
Хиперхидрозата е симптом, характеризиращ се с прекомерно изпотяване и често без видима причина. Това е така, защото по-бързият метаболизъм води до повишаване на телесната температура и последващо отделяне на пот.
6. Анемия
Ускореният метаболизъм може да доведе до здравословни проблеми, главно поради високата консумация на калории от храните. Анемията е един от тези проблеми и е доста често срещана в случаите на бърз метаболизъм, точно поради засиленото консумиране на хранителни вещества.
Лекар: Яжте тези 10 храни на закуска за бърз метаболизъм
7. Мускулна слабост
Поради внезапната загуба на тегло може да се случи процес на катаболизъм - загуба и на мастна маса, и на мускулна тъкан. Това е така, защото организмът започва да консумира както резервни мазнини, така и мускулна маса. Намаляването на мускулни тъкани води до слабост и затруднения при извършване на обичайните ежедневни дейности.
8. Топлинна непоносимост
И накрая, бързият метаболизъм причинява повишаване на телесната температура, което от своя страна прави човека по-чувствителен към топлината.
Основни фактори, които водят до повишен метаболизъм
Главните причини за ускорен метаболизъм са:
- хипертиреоидизъм;
- определени лекарства;
- някои неврологични проблеми;
- прекомерна употреба на термогени;
При това, някои хора имат естествено ускорен метаболизъм, без при тях това да е патологично явление.
Внимание! Статията предлага само информация, а не професионални медицински указания. По въпросите в нея се допитвайте до специалист-медик!