Обикновено говорим колко е важно да измивате добре зеленчуците и плодовете, преди да ги консумирате, за рисковете от замърсената храна, за салмонелата и за добрата хигиена. Има обаче зеленчуци, които не търпят измиване и при които хигиената води до загуба на вкусови качества, както и хранителни продукти, при които измиването допринася за разпространение на бактериите, а не обратното. Полезно да е знаете тези невероятни факти.
1. Лук и чесън
Няма нужда да ги миете, просто ги обелете. Ако измиете чесънът, той става мек, губи хрупкавостта си, както и вкусовите си качества. Лукът не е скаран с водата, но ако не говорим за перата му, останалата част не се нуждае от измиване.
2. Зеле
Измиването на зелката, която сте закупили за свежа салата, е погрешно решение. Зелето е достатъчно да бъде обелено. Ако се притеснявате за хигиената, премахнете повече листа от необходимото, но не го мийте, за да не развалите салатата си. Измитото зеле прави салата ви водниста и безвкусна.
3. Пиле
Страхът тук е от бактерия, наречена салмонела. Миенето на суровото пиле обаче няма да ви избави от нея, а ще допринесе за разпространението ѝ в мивката, върху плотовете, ръцете ви и върху всичко, което докосвате. Поставете пилето, стараейки се да имате минимален контакт с него, в съда за готвене. Градусите, на които ще го приготвяте, независимо дали ще го варите, или печете, са повече от достатъчни, за да се предпазите от заразяване и салмонелоза. Същото правило важи и за всички останали меса.
4. Сушени зеленчуци
Не е редно да ги измивате, ако не искате да развалите вкуса им, но закупувайте пакетирани варианти, тъй като насипните обикновено не са чисти - тези, продавани на открито, са пълни с прах, а продаваните зад щандове е напълно неизвестно как са съхранявани и каква хигиена е спазвана.
5. Яйца
Закупените от магазина не мийте, преди да приберете в хладилника, но домашните измийте старателно.
6. Паста
Не измивайте пастата, преди да я приготвите, за да не отнемете от нишестето ѝ. Ако е важно макароните „да се броят“, измийте ги, след като ги сварите.
7. Банани и други плодове с твърда кора
Бананите може да не измивате, ако по време на консумацията им ги държите само за кората и не докосвате ядливата част с мръсни ръце. Динята и пъпешът обаче е добре да измиете под течаща вода, тъй като по време на рязане, ножът първо докосва кората, а след това сърцевината и може да принесете с него бактерии от кората върху самата диня.