Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои вкусни мръвки не са никакви мръвки?

22 януари 2022, 18:55 часа

Заместителите на месо имат вкус, външен вид и форма, сходни с тези на основните животински продукти. Химическите им свойства също са подобни Те могат да бъдат подложени на същите методи на обработка, както и самият оригинал: печене, пържене, задушаване, опушване...

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Кои са основните заместители на месото?

Сейтан. Този продукт се прави от пшенично брашно, от което след превръщането му в тесто и многократно промиване се извежда нишестето - но остават пшеничните белтъчини (глутенът). Текстурата му е почти като на месо. Разпространен е преди всичко в Източна Азия. Може да се вари, пече и пържи. Правилно подправеният сейтан има вкус на говеждо или свинско.

Фучжу (юба). Друг източноазиатски продукт. Наричан още „юба“ (яп.), „соеви аспержи“ (няма никакво отношение към аспержите!) или „соеви пръчици“, той се образува във вид на пяна върху повърхността на кипящо соево мляко. Преди употреба се кисне в гореща вода. Може да се пържи, за да му се придаде хрупкава текстура, или да се вари, за да омекне.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Роби. Този чешки заместител на месото съдържа лесно смилаеми белтъчини – но не и холестерол, други мазнини и консерванти. Една от популярните съставки в диетите за вегетарианци и хора с наднормено тегло. В магазините роби се предлага под формата на полуготови продукти.

Тофу. Вече популярното соево сирене „тофу“ се прави от соево мляко чрез подсирване. Има ниско съдържание на калории, леко се усвоява от организма и притежава висока хранителна стойност. Препоръчват го при висок холестерол и хипертония. Полезно е за жените, особено при наличие на предменструален синдром.

Темпе. Това е ферментирал продукт и се приготвя от смлени соеви зърна. Родината му е Индонезия. Обикновено замества рибата, тъй като по структура е подобен на нейното месо. Темпе е по-твърд от соевото сирене тофу.

Гъби. Гъбите имат богат землист вкус и месеста текстура. Използват се в различни месни ястия от рода на стек „Строганов“ или полента (италианския вариант на качамака). Употребяват се още като заместител на „месен” пълнеж за зеленчуци или спагети.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Бобови култури. Леща, боб и други бобови растения трябва да бъдат основен продукт в диетите без или с ограничено количество месо. Те съдържат растителни белтъчини, които задоволяват нуждата от аминокиселини и витамини. Лещата може да замени мляното говеждо месо. Тя се предлага в няколко разновидности – зелена, червена, черна и кафява.

Патладжанът (наричан още „син домат“) ви дава много кулинарни възможности. От него можете да направите кюфтета или топчета, да го допълните с морски дарове или с едно от най-деликатесните френски ястия – охлюви.

Карфиолът може да се използва за приготвяне на пържола и с нея да се замени пилешката. Панираният в брашно, яйца и галета карфиол има вкус на панирани крилца. Някои дори го оприличават на агнешко – може да рискувате и да го сервирате изненадващо на Гергьовден, но все пак имайте някаква защита под ръка, ако ви замерят с него!

Картофите са подходящи за зеленчукови кюфтета, също и цвеклото.

Колкото до пролетната коприва и спанака, панираните кюфтета от тях са класика в жанра.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес