На 6 декември честваме паметта на Свети Николай Чудотворец Мирликийски. Той е представен като боголюбив и добродетелен човек, който след смъртта на родителите си раздава цялото си богатство на бедни и изстрадали хора. В иконографията е изобразяван като беловлас старец с брада, облечен в червени дрехи, който държи затворено Евангелие в ръцете си и раздава благословия.
Свети Николай Чудотворец е почитан като покровител на рибари и моряци, владетел на моретата, океаните, реките и езерата. Вярва се, че, ако Свети Николай е сърдит, може да причини силни ветрове и морски бури, да потопи плавателни съдове и да удави моряците. За да предотвратят това, на Никулден всички кораби и лодки спират движение, независимо къде се намират. Моряците и рибарите задължително честват деня на светеца и ходят на тържествена църковна литургия в негова чест.
Свети Николай се почита и като покровител на банкери.
Според народните поверия Свети Николай носи първия сняг, който пада от дългата му бяла брада.
Задължителните традиции, които се спазват на Никулден
Трапезата
Подготовката за празника започва още предния ден, когато задължително се купува риба, за предпочитане шаран. Колкото повече люспи има рибата, толкова повече късмет и благоденствие ще донесе на семейството. Рибата се приготвя още рано сутрин. Традиционното ястие за празника е рибник и е свързано с жертвата, която се пренася в чест на Свети Николай. Приготвя се от риба, пълнена с булгур, ориз, орехи, лук и стафиди и се увива в тесто.
Останалите ястия на трапезата трябва да са постни - сарми, чушки, фасул, царевица, оредна питка. Свещеникът прекадява храната и отрязва опашката на рибата. Стопанинът на къщата вдига високо питката и я разчупва. Вярва се, че вдигнатият високо хляб ще “вдигне” магически житата от следващата реколта. Празничната трапеза не се вдига през целия ден, защото се вярва, че в дома се връщат близките от другия свят, за да се гостят.
* Костите от рибата не се изхвърлят, а се закопават в земята или се пускат в течаща вода, за да се умножи семейството и да има благополучие. Запазва се само костта от главата на рибата, защото се вярва, че има формата на кръст. В миналото майките използвали костта като амулетче, което пришивали в дрехите на малките деца, за да ги пази от зли очи и болсти.
* Жените трябва да бъдат много внимателни при почистване на рибните люспи. Смята се, че ако люспа падне на земята и някой стъпи върху нея ще го сполети лоша болест или смърт. Най-голямата люспа от шарана се прибира в портфейла, като се смята, че това ще донесе пари и благополучие на семейството през годината.
* Следобед на Никулден на мегдана се извива хоро, което в някои краища на България се нарича “сглядно”. Момичетата, които не са омъжени и това им предстои сутрин, ходят на църква, а вечер играят хоро, хванати за ръце. Младежите и техните родители наблюдавайки ги отстрани, си избират булка.
Още: Как се приготвя традиционната питка за Никулден
Начало на зимата
На Никулден се отбелязва прехода към зимата. Вярва се, че от този ден започва същинската зима, снеговете и бурите. Очаква се на този ден да завали първият сняг, който Свети Николай ще поръси от дългата си бяла брада. На Никулден рибарите отбелязват края на есенно-зимния риболовен сезон. След този ден риболовът е забранен.
* Вярва се, че ако през деня е студено и вали сняг, реколтата през следващата година ще е добра. Ако времето е меко - реколтата ще е слаба.
На този ден празнуват всички с имена Никола, Николай, Нина, Николина, Кольо, Ния, Нено, Нелина, Николета, Ненка.
Как да имаме най-вкусния пълнен шаран за Никулден
Хитър трик, с който ще почистите люспите на рибата БЕЗ нож за 1 минута