Столицата на България е дом за 1 386 779 души според данните от последното преброяване на населението през 2022 година, което ѝ отрежда първо място у нас и 13-то в Европа по брой жители. С цел по-лесното управление и функциониране на толкова голям град той е разделен на 24 района, включващи кварталите и жилищните комплекси, както и индустриалните и вилни зони, няколко града и села. Най-северните административни райони на София, включващи само крайградски части, са Нови Искър и Панчарево, а сред северните райони, включващи градски части са Връбница, Надежда, Сердика, Илинден.
За решилите да изберат свой дом в северните административни райони на столицата въпросът кои са северните квартали на София е от ключово значение. Любопитните и любознателните също биха се радвали да научат кои са северните квартали на София още повече, че те са много по-близо до центъра и Централна гара в сравнение с южните райони и квартали на града.
Северните квартали на София и районите, в които се разполагат
- Район „Връбница“ обхваща две села и няколко от северните квартали на София. Това са „Обеля“, „Връбница“, „Модерно предградие“, „Република 2“. Районът е част от столицата ни от 1961 година. В тези 2 села и 4 от северните квартали на София живеят според данните от последното преброяване на населението през 2022 година 52 337 души, с което по брой жители районът смело съперничи на големи български областни градове.
- Ако район „Връбница“ не ви е изненадал с броя на жителите си, то район „Надежда“ определено ще го направи. Над 77 000 жители населяват северните квартали на София, включени в този район – „Надежда“, „Лев Толстой“, „Свобода“, „Триъгълника“, „Илиянци“, „Требич“, както и Промишлена зона Илиянци.
- Район „Сердика“, който е сред първите и най-стари столични райони, достига не само северните граници на града, но се простира чак до неговата централна част, така че само част от кварталите в този район могат да бъдат определени като северни квартали на София – „Фондови жилища“, „Орландовци“, „Бенковски“, като само един от тези квартали всъщност не е близо до центъра на столицата и до централна гара, а е по на север – „Бенковски“.
Кои са най-опасните квартали в София?
- Район „Илинден“ също се доближава до централната градска част с някои от кварталите си като „Захарна фабрика“, чиито южни части граничат с квартал „Банишора“ и почти достигат до Централна гара. Северните части на този квартал обаче граничат с „Обеля“ – краен северен квартал на София. Останалите квартали в района по-скоро граничат с центъра на столицата ни, поради което трудно бихме ги определили като крайни северни квартали.
Любопитен факт е, че в района попада и част от Западен парк, известен като един от най-големите паркове в столицата, популярен с разнообразието от растителни видове. Районът прави впечатление и с добре поддържаната инфраструктура с широки зелени междублокови пространства и с липсата на типичното за София и неприятно за гражданите презастрояване.
Ако трябва да изброим само софийските квартали, полегнали по северната граница на столицата, то със сигурност те са: „Обеля 1“, „Обеля 2“, „Връбница“, „Свобода“, „Илиянци“, квартал, съществуващ от 1576 година, чието име е свързано с манастира „Свети Илия“ и „Бенковски“, обединил селата Биримирци и Обрадовци през 1954 година и превърнал се в квартал на София.
Северозападни квартали на София
- „Банишора“ – стар квартал, формиран като работнически, разположен в непосредствена близост до Централна гара,
- „Гевгелийски“ – един от малките софийски квартали, чието формиране е свързано с българите бежанци от Македония след Първата световна война,
- „Захарна фабрика“.
Североизточни квартали на столицата
- „Левски“ – млад квартал, бележещ отлично развитие,
- „Малашевци“, който е софийски квартал от 1961 година,
- „Орландовци“ – квартал, който е бил село, преди да бъде присъединен към София.