Пълнозърнести продукти. За да поддържа жизнените процеси, тялото ни постоянно се нуждае от притоци на енергия. Първостепенен енергиен източник за мозъка се явява глюкозата. Нейният дефицит води до намаляване на възможностите за умствено съсредоточаване и общо спадане на работоспособността. Най-добра продуктивност се достига с включване на пълнозърнести продукти с малък гликемичен индекс във вашето меню. Предимството им се крие в бавното освобождаване на глюкоза в кръвта – а това предоставя енергия на мозъка за целия ден. Вземете трици, „кафяви“ булгури, пълнозърнест хляб и също пълнозърнести тестени изделия.
Тлъсти морски риби. Човешкият организъм не произвежда мастните киселини омега-3. Те се набавят само от определени храни. Имат положително въздействие върху мозъчните функции и общото състояние на организма. Най-богати на тях са тлъстите морски видове риба като скумрия, сьомга, риба-тон, морска пъстърва. Тези риби съдържат ейкозапентаенова (EPA) и докозахексаенова (DHA) киселини, а те се усвояват лесно от организма. Недостигът на DHA увеличава опасността от болестта на Алцхаймер и от затруднения с паметта.
Също мастни киселини се съдържат и в лененото масло, орехите, тиквените семки и соевите зърна.
Домати. Доматите съдържат силния антиоксидант ликопен. Той предпазва клетките от увреждане при взаимодействие със свободните радикали, което провокира развитие на деменция и болестта на Алцхаймер.
Броколи. Броколите са най-ефективният източник на витамин К, който развива когнитивната функция и умствените способности.
Ядки. Изследванията показват, че витамин Е слага бариера пред когнитивния спад и увреждането на паметта. Съдържа се в маслини, ядки, аспержи, семки, в яйцата.
Касис. Касисът е богат на витамин С, известен със своите ползи за стимулиране на мозъка.
Боровинка. Добавянето на боровинки към ежедневната диета помага за подобряване на мозъчната дейност. Плодовете са богати на фитохимикали, които имат антиоксидантно и противовъзпалително действие. По принцип всички видове боровинки оказват полезно влияние върху мозъка: черни, сини, червени.
Тиквени семки. Малка шепа тиквени семки е достатъчна, за да попълни дневната нужда от цинк, който е необходим за подобряване на паметта и мозъчната дейност.
Градински чай (салвия). Салвията е известна не само с приятния си аромат, но и със своите удивителни свойства, които подобряват паметта и мозъчните дейности.
Може да се консумира свежа, да се добавя към различни видове чай, също и да се ползва в качеството на подправка.
Яйца. Особена роля за дейността на мозъка играе веществото холин, съдържащо се в яйцата. То спомага за подобряване на съсредоточаването, както и на способността на невроните да предават нервни импулси.
Витаминни комплекси. Уравновесеното (балансирано) хранене дава възможност на мозъка да функционира по-резултативно и да избягва риска от поява на много заболявания. Ала ако в менюто липсват определени продукти, тогава трябва да помислите за ползването на комплекси от мултивитамини и минерали, за да компенсирате липсата на основни вещества в организма.
За да ви се предпише правилният витаминен курс, задължително се консултирайте с медик!